Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2009-01-15  10:50:00 / Viedokļi
 
 Ziņot redakcijai  

Ogres novada domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs atbild uz pārmetumiem par domes iecerēto 10 dzīvokļu iegādi pedagogu vajadzībām.

Turpinājumā - E.Bartkeviča viedoklis:

- Jau komitejas sēdē paudu savu viedokli – es atbalstu dienesta dzīvokļu iegādi pedagogiem. Bet vispirms tomēr precizēsim šo „dārdzību”, jo pašvaldībai ir jānomaksā arī PVN, un tad paliek 716 Ls /m2  dzīvoklī ar aprīkotu virtuvi. Protams, ideāls variants būtu tad, ja mēs varētu par pirkumu norēķināties uzreiz, taču šobrīd budžetā šādas naudas domei nav, tāpēc uzskatu šādu risinājumu par saimniecisku.

- Vai var saukt par „iesaldētu naudu” to, kura nes 9,38% ienākumu gadā?

- Protams. Pirmajā gadā pēc dzīvokļu iegādes dome maksās tikai procentu maksājumus. Ar naudu, ko uzņēmējs saņems pa daļām ilgstošā laika posmā, nekādus lielus darbu viņš izvērst nevar. 

- Kāpēc tad uzņēmējs piekrīt šādiem dzīvokļu pārdošanas nosacījumiem?

- Tas jāvaicā pašam uzņēmējam. Domāju, ka pašreizējā situācijā uzņēmējiem neklājas viegli, jo cilvēku maksātspēja ir kritusies,bet tas jāvaicā pašam uzņēmējam.

- Vai var rīkoties arī citādi?

-Ir 2008. gada 24. aprīļa domes lēmums par pašvaldības īres nama būvniecību, saņemot valsts budžeta mērķdotāciju, diemžēl šā gada valsts budžetā nav šī finansējuma. Ideāls variants būtu tad, ja dome varētu uzbūvēt savus dzīvojamos namus un izīrēt tajos dzīvokļus, arī pedagogiem. Otrs variants – uzņēmējs dzīvokļus varētu iznomāt.

- Kādā ziņā iznomāt ir izdevīgāk?

- Tad kuru katru brīdi uzņēmējs dzīvokļus var pārdot - taču tad domei nav nekādas garantijas saglabāt šos dzīvokļus pašvaldības izglītības iestāžu pedagogiem. Nedomāju, ka nomas variants būtu izdevīgāks pašvaldībai, jo nomaksātās nomas maksas 200 līdz 300 Ls mēnesī  par dzīvokli desmit gados  jau sasniegtu  vismaz 75% no visas dzīvokļa vērtības.

- Tajā pašā laikā „Dienvidu celtnieka” mājā Draudzības ielā ir vairāki desmiti dzīvokļu. Uzņēmējam paliek iespēja pārējos dzīvokļus iznomāt un tikai daļu no tiem nodot pašvaldībai par attiecīgām garantijām.

- Ar savu īpašumu katrs rīkojas pēc saviem ieskatiem. Mēs grasāmies iegādāties 10 dzīvokļus, un tie būs mūsu pašvaldības īpašums, kur izmantošanai ir konkrēts mērķis – dienesta dzīvokļi pedagogiem. Ja nebūs nepieciešamības pēc šādiem dzīvokļiem, tos var izīrēt citiem cilvēkiem. Un tos var arī pārdot.

- Vai, pieņemot lēmumu skolotājiem iegādāties visaugstākās kvalitātes dzīvokļus, dome nerīkos dzīres mēra laikā? Vai nebūtu prātīgāk pirkt vecajā fondā, par to pašu naudu iegādājoties lielāku dzīvokļu skaitu?

- Daži deputāti šad un tad mēdz atgādināt teicienu „Skopais maksā divreiz”. Iegādājoties vecus dzīvokļus, to labiekārtošanā un uzturēšanā nāktos ieguldīt pamatīgus līdzekļus. Nolikums paredzēja iespēju piedāvāt dzīvokļus arī vecajā fondā, taču šādu piedāvājumu nebija.
Vai tad pašvaldība nevar iegādāties dzīvokļus vecajā fondā, ņemot kredītu ar daudz zemāku procentu likmi?
Pašreiz pašvaldības var saņemt kredītu tikai ES projektu realizācijai.

- Kādi, jūsuprāt, ir šī darījuma mīnusi?

- Iepirkums un līgums ir sagatavots precīzi un es mīnusus nesaskatu. ..

- Vai nebūt prātīgāk par dzīvokļu iegādei paredzēto summu, kas ir vairāk nekā 6000 latu mēnesī, izveidot Skolotāju dzīvojamās platības nodrošināšanas fondu? Tas varētu garantēt noteiktu nepieciešamo līdzfinansējumu, ļaujot skolotājiem pašiem izvēlēties kur dzīvot un vajadzības gadījumā pašiem piemaksājot? Šādā veidā ar dzīvojamo platību varētu nodrošināt vairākus desmitus skolotāju.

- Pirmkārt, tie nav 6000 lati, bet gan 6000 eiro mēnesī.  šādu risinājumu, lai nodrošinātu pedagogus ar dzīvojamo platību būtu jēga izmantot, ja pedagogi no sava atalgojuma būtu spējīgi apmaksāt kredītu dzīvokļu iegādei vai apmaksāt patreizējās dzīvokļu īres maksas.

- Šobrīd pirkšanai piedāvātie dzīvokļi Draudzības ielā neatrodas nevienas izglītības iestādes tuvumā. Vai nebūtu labāk dzīvokļu atrašanās vietu izvēlēties izejot no reālajām vajadzībām – kur strādā skolotājs, piemēram, pērkot Mālkalnes prospektā, ja skolotājs strādā Jaunogres vidusskolā.

-  Šāds uzstādījums, manuprāt, ir nekorekts. Nepiekrītu, ka mājai būtu jāatrodas tieši pie skolas, turklāt dzīvojamā māja Draudzības ielā atrodas pietiekami ērtā vietā pilsētā. Šis ir perspektīvs rajons. Bet konkursā arī nebija neviena piedāvājuma Mālkalnes prospektā.

- Vai nav tā, ka krīzes situācijā ir jādomā kā izdzīvot šobrīd un kā šobrīd garantēt dzīvojamo platību maksimālam skolotāju skaitam, nevis tērēt lielu naudu dārgiem dzīvokļiem, ar perspektīvu, ka blakus tiem kaut kad varētu atrasties bērnudārzs?

- Šādu sasaisti, t.i., to, ka bērnudārzam blakus būs dzīvokļi šīs pirmsskolas iestādes pedagogiem, negribu akcentēt. Neizslēdzu iespēju, ka daļa bērnudārza pedagogu dzīvos tuvumā savai darba vietai.
Runājot par bērnudārza būvniecību – uz to skatos cerīgi arī ekonomiskās krīuzes laikā, jo finansējumu plānojam saņemt no ERAF līdzekļiem jau šogad.

- Vai nav tā, ka pieaugoša bezdarba apstākļos, skolotāju trūkuma problēma varētu sarukt un skolotāji būtu gatavi strādāt Ogres skolās arī tad, ja par to nesaņems dārgus dzīvokļus?

- Jā, bezdarba apstākļos var samazināties pedagogu deficīta problēma. Taču atsevišķos mācību priekšmetos kvalificētu skolotāju trūkums saglabājas jau ilgstoši, nedomāju, ka pēkšņi šī prolēma izzudīs. Desmit dzīvokļi ir tikai daļa no reāli nepieciešamā skaita. Ja pedagogs izvēlas dzīvot mūsu piedāvātajā dienesta dzīvoklī, viņš arī apzinās, cik par to būs jāmaksā, lai norēķinātos par īri un komunālajiem pakalpojumiem.

- Dzīvokļu pirkšanas projekts tika ievadīts labākos laikos. Vai šobrīd, kad arī valdība samazina budžetu daudziem tēriņiem, arī Ogres novada domei nevajadzētu izsludināt atkārtotu konkursu, taču ar daudz pieejamākām prasībām, lai apzinātu reālos piedāvājumus tirgū un izmantotu līdzekļus prātīgāk un saimnieciskāk?

- Šis jautājums faktiski dublē pirmo jautājumu par saimnieciskumu. Pašvaldība arī samazina budžeta tēriņus. Tāpēc jau dzīvokļus pērkam uz nomaksu. Nepiekrītu viedoklim, ka būtu jāizsludina jauns konkurss dzīvokļu iegādei.

- Piedāvājums dzīvokļu tirgū šobrīd ir ļoti liels. Vai konkursa nolikums nebija pārāk bargs, „atstājot aiz borta”, iespējams, ļoti izdevīgus pirkuma variantus?

- Nolikums bija korekts, publicitāte, vienlīdzīga attieksme, brīva konkurence un atklātība tika nodrošināta, tā ka nesaskatu nekādu „atstāšanu aiz borta” .

- Vai tas, ka tikai viens kandidāts atbilst konkursa prasībām nozīmē, ka tikai viens atbilstu arī skolotāju prasībām?

- Būtībā mēs taču neorientējamies uz kādu konkrētu skolotāju, bet gan paplašinām pašvaldības dzīvojamo fondu. Šie ir dienesta dzīvokļi, un īrnieki var mainīties.

- Vai šobrīd nevajadzētu piebremzēt un vispirms rast atbildes no neskaidrajiem jautājumiem?

- Ja deputātu vairākums nolems neapstiprināt konkursa rezultātus, protams, pirkums nenotiks. Man ir viena balss, un es balsošu par apstiprināšanu. Nesaskatu nepieciešamību veikt kaut kādu papildus izmeklēšanu.

- Vai tomēr nebūtu labāk par dzīvokļu iegādei paredzēto summu nevis pirkt 10 dzīvokļus, bet iznomāt 30 dzīvokļus skolotājiem, kas būtu iespējams pēc šābrīža dzīvokļu īres cenām?

- Tas būtu īslaicīgs risinājums, bet šogad mums ir aktuāli 10 dzīvokļi.

- Pēc pusgada notiks pašvaldību vēlēšanas. Vai nav tā, ka šobrīd tiek pieņemts lēmums, kura smagumu iznesīs nākamais sasaukums? Vēl jo vairāk tādēļ, ka pirmajā posmā uzņēmējs piekritis naudu no domes neiekasēt.

- Vēlēšanu rezultāta dēļ neapstājas dzīve pašvaldībā. Saskaņā ar likumu „Par pašvaldībām” izglītības ieguves iespēju nodrošināšana ir viena no pašvaldības autonomajām funkcijām. Izglītību nodrošina ne tikai izglītības iestāžu ēkas un aprīkojums. Šo procesu vada un virza pedagogs. Un tas ir nepārtraukts process, kura dalīnieki esam mēs visi. Nevienā jomā pašvaldība nedrīkst strādāt tikai vienai dienai. Esmu pārliecināts, ka dzienesta dz\ivokļu iegāde pedagogiem ir domes stratēģiska rīcība, vērsta uz attīstību.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

advokāts 
2009-01-15  19:08:46
ne jau viņš izsaimniekoja, nevar jau mēru vainot pie visām pilsētas nelaimēm

rīkste 
2009-01-15  18:11:30
bartišs labāk būtu paklusējis, cik īpašumu viņa valdīšanas gados nav izsaimniekots tagad redz dārgi dzīvokļi jāpērk.

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības