Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv
  Publicēts: 2015-11-18  20:42:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Teksts: ogresnovads.lv, video: Fakti.lv

Latvijas Republikas proklamēšanas 97.gadadienā, godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, ogrēnieši pulcējās politiski represēto piemiņās vietā Ogrē, Meža pr. 2b.

Pēc iepriekšējā piemiņas pasākuma 14.jūnijā politiski represēto piemiņas vieta Ogrē ir ieguvusi jaunu veidolu – ir pabeigti augusta beigās uzsāktā renovācijas projekta darbi.

Represēto piemiņas vietai jau sen bija nepieciešami uzlabojumi – lai izveidotu pievilcīgu vides objektu pilsētā, lai būtu nodrošināta pieejamība arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, lai šī vieta būtu piemērota piemiņas pasākumu organizēšanai.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Artūrs Mangulis, atklājot labiekārtoto piemiņas vietu, teica: „Šodien, mūsu valsts dzimšanas dienā, mēs godinām cilvēkus, kuriem, izsūtītiem svešumā, vairs nebija lemts atgriezties. Šodien mēs atklājam pienācīgi sakoptu politiski represēto piemiņas vietu un ar klusuma brīdi godināsim un atcerēsimies cilvēkus, kuriem nebija lemts atgriezties no izsūtījuma Tēvzemē, brīvā Latvijā.”

„18.novembrī mēs ne tikai svinam valsts jubileju, bet arī atceramies tos, kas ir valsts pamats. Tos cilvēkus, kas ir cīnījušies par valsti. Mēs atceramies strēlniekus, leģionārus un atceramies represētos. Šodien, tieši pateicoties viņiem, ir šāda valsts – Latvija,” uzsvēra Ogres novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis.

Ogres novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Ineta Tamane uzsvēra, ka politiski represēto piemiņas vieta ir apliecinājums latviešu tautas gara un gribas spēkam un vēlmei dzīvot brīvā Latvijā. Ogres novada pašvaldības domes vārdā I.Tamane izteica pateicību arhitektiem un projektētājiem Jurim Šūpolam un Kasparam Kalnozolam, kā arī E.Helmanim, kurš neatlaidīgi virzīja ieceri īstenošanas virzienā.

Ogres represēto kluba priekšsēdētājs Ivars Kaļķis  uzsvēra, ka šodien ir dubultsvētki, jo ne tikai tiek svinēta Latvijas Republikas proklamēšanas gadadiena, bet arī piepildījusies ilgus gadus lolotā vēlme par atjaunotu un sakārtotu represēto piemiņas vietu.

Atskatoties, Ogre bija viena no pirmajām vietām, kur 1989.gadā tika uzstādīts represēto piemiņas akmens, toreiz vēl bija atmodas laiks un Latvijas neatkarības atjaunošana vēl nebija pasludināta. I.Kaļķis pateicās visiem, kas iesaistījās idejas un projekta realizācijā, īpašs paldies tika veltīts Egilam Helmani par neatlaidību idejas realizēšanā un finansējuma piesaistīšanā no Nacionālās apvienības, Artūram Mangulim par idejas realizēšanu, projektētājam Jurim Šūpolam un bijušajam domes priekšsēdētājam Edvīnam Bartkevicām par atbalstu ierosinājumam sakārtot piemiņas vietu.  „Līdzās daudzām skaistām Ogres vietām, arī mums ir vieta, kur atnākt, pasēdēt, nolikt ziedus un pakavēties atmiņās par mūsu nebaltajām dienām,” sacīja I.Kaļķis.

Ozols ir latviešu stipruma, tēvzemes mīlestības simbols. Godinot politiski represēto drosmi un izturību, esot prom no Tēvzemes, kopīgi tika iestādīts ozols.

Atklāšanas pasākuma noslēgumā apmeklētāji tika aicināti nolikt ziedus.

Represēto piemiņas vietas labiekārtošanas tehniskais projekts tika izstrādāts jau 2011. gadā. Darbu veikšanai pašvaldība vairākkārt mēģināja piesaistīt Eiropas Savienības fondu finansējumu, diemžēl iesniegtie pieteikumi projektu konkursam neguva atbalstu un tika noraidīti.

Tomēr iecere beidzot ir īstenojusies – pusi projekta izmaksu sedza Ogres novada pašvaldība, otru pusi – valsts budžeta programma “Mērķdotācijas pašvaldību pasākumiem”, kurā ar Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”- “Tēvzemei un brīvībai”/LNNK atbalstu 2015. gada budžetā tika iekļauts finansējums politiski represēto piemiņas vietas labiekārtošanai Ogrē.

Darbus veica SIA “Danks”, kopējās izmaksas ir EUR 55 243, 60 (bez PVN). Nākamā gada pavasarī tiks veikti apzaļumošanas darbi.

Projektā ir saglabāts esošais pieminekļa novietojums un kompozicionālais risinājums. Laukums, kur atrodas piemiņas akmens, tika nobruģēt ar betona bruģakmens segumu, izveidojot izteiktu apļa formu, kam pa perimetru novietoti soli ar atzveltnēm. Bruģētā laukuma centrs uzsvērts ar stariem, kas, krustojoties centrā, veidojot ausekļa simbolu. Līdz piemineklim rekonstruēts esošais celiņš, ir mainīts tā segums un izveidotas jaunas kāpnes. Ierīkots arī otrs celiņš, kas iekļaujas esošajā reljefā  un izvijas starp kokiem un krūmiem. Šis ir ar vienmērīgu slīpumu, lai būtu ērts uzbraukšanai ar invalīdu ratiņiem vai māmiņām ar bērnu ratiem. Abi celiņi simbolizē cilvēku dažādos likteņus, viens taisns, īss, ar šķēršļiem (kāpnes), otrs - līkumains, bet ērts.

Vairāk - pievienotajā videomateriālā.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

Andis 
2015-11-18  21:45:06
mangulis labak norunaja

paldies 
2015-11-18  21:27:36
Helmanim par visu

! 
2015-11-18  21:20:08
skaista vieta

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības