Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2008-09-18  13:27:00 / Pašvaldība
 
 Ziņot redakcijai  

Šodien Ogres novada domes sēdē, skatot jautājumu par pagastu apvienošanās plāna nodošanu publiskajai apspriešanai, raisījās asas diskusijas.
Kaut gan pagājušā gada nogalē deputātu vairākums balsoja par Krapes, Ķeipenes, Lauberes, Madlienas, Mazozolu, Meņģeles, Suntažu un Taurupes pagastu, un Ogres novada apvienošanos, šoreiz izskanēja galvenokārt iebildumi. Tiem par pamatu - attīstības nodaļas sagatavotais apvienošanās projekts, kurā atklāti ieceres plusi un mīnusi.

Jaunais Ogres novads - kāds tas būs
Attīstības nodaļas projektu vadītāja Gita Bambāne skaidroja, ka pēc apvienošanās, t.i. nākamā gada 1.jūlijā, Ogres novadā būtu 17 deputāti, no no kuriem viens - priekšsēdētajs, bet 3 - viņa vietnieki. Vietnieki vadītu pastāvīgās komitejas, kuras nu būtu 4 - tautsaimniecības, finansu, trešā - izglītības, kultūras un sporta, bet ceturtā - sociālo un veselības jautājumu komiteja. Visā novadā būtu viena komunālā politka, bet pagastos paliktu vietējās pārvaldes. Administratīvo atbildību gan plānots decentralizēt, vairāk pilnvaru dodot vietējām pārvaldēm, lai nodrošinātu operatīvāku pašvaldības un iedzīvotāju mijiedarbību. Lēmējvara gan būs koncentrēta Ogrē. Vairākos pagastos plānots apvienot sociālos dienestus. Apvienos arī bāriņtiesas, samazinot to skaitu, bet palielinot darba efektivitāti. Kopumā ierēdņu skaitu Ogrē plānots palielināt, taču bijušā Ogres rajona teritorijā ierēdņu skaits samazināsies. G.Bambāne gan atzina, ka Ogrē būtisku izmaiņu nebūs, taču valstiskā līmenī pārmaiņas būs būtiskas, jo 9 pašvaldību vietā būs tikai viena. Vairāk no apvienošanās iegūs pagasti, galvenokārt baudot iespēju izmantot labākus speciālistus, kuri pieejami Ogrē. Arī Ogres pašvaldības resursi palielināsies, jo nāks klāt jauna plaša teritorija. Jaunajam novadam būs savs pansionāts un bērnunams, kā Ogrē šobrīd nav.

Deputāti ceļ iebildumus
Deputāts Gunārs Kārkliņš norādīja, ka patiesībā ieceres realizācijai būs nepieciešami milzīgi finansu resursi, bet to ieguves avoti nav skaidri. Deputāts, kurš arī pagājušajā gadā argumentēja pret šāda veida apvienošanos, pauda viedokli, ka apvienošanās ir kļūda, ko sapratīsim pēc vairākiem gadiem. "Paliks tā kā ir un būs sliktāk," uzskata G.Kārkliņš, paužot pārliecību, ka jautājums publiskai apspriešanai vēl nav pienācīgi sagatavots.
I.Vecziediņa jautāja cik liela būs tā sabiedrības daļa, kas varēs ietekmēt procesa jautājumus. "Šeit izsķiras mūsu cilveku dzīves. Nekas tur neuzlabosies, bet, iespējams, būs sliktāk, vismaz pirmos 5 gadus kā minimums," viņa norādīja. G.Bambāne atbildēja, domes rīcība pēc pubiskās apspriešanas atkarīga no amatpersonām - kāda mērā tās ņems vērā sabiedrības viedokli. Attīstības nodaļas pārstāve uzņēmās personīgu atbildību par katra viedokļa izskatīšanu, kas izskanēs sabiedriskajā apspriešanā.
I.Vecziediņa aicināja noteikt ilgāku sabiedriskās apspriešanas termiņu, jo ar paredzētajām 3 nedēļām iedzīvotāju domu uzklausīšanai tik svarīgā jautājumā būtu par maz.
Deputāts Juris Tukišs piekrita, ka Ogre apvienošanās rezultātā būs zaudētāja. "Visi pagasti kopā,ja saliks kopā, iemaksās ap 200 000 latu, bet pretī saņems ap miljonu," viņš skadroja.
L.Tribockis ierosināja sabiedriskajā apspriešanā iekļaut arī iespēju saglabat Ogres novadu tādu, kāds tas ir šobrīd. I.Vecziediņa piebilda, ka, jautājot iezīvotājiem viedokli par apvienošanos, bet neparedzot iespēju iebilst pret apvienošanos kā tādu, būtu ņirgāšanās.

Atgādina, ka paši deputāti balsojuši "par"
Gita Bambāne atgādināja, ka lēmumu par pagastu apvienošanos Ogres novadā pieņēmuši paši Ogres novada domes deputāti. Šobrīd jau ir pieņemti MK noteikumi, kas paredz nākamā gada pašvaldību vēlešanas rīkot jau jaunajā novada teritorijā. Savukārt domes teritorijas plānotājs Uldis Apinis norādija, ka daudzas pašvaldības par apvienošanās jautajumiem vērsušās satversmes tiesā un ka to varētu darīt arī Ogres novada dome.
Deputāts Pēteris Dimants iebilda, ka nav jādomā tikai par novada iedzīvotājiem, bet arī par iedzīvotajiem citos pagastos, kur dzīvo ogrēniešu radi un paziņas.
"Šie paši deputāti balsoja par apvienošanos,"atgādināja deputāts R.Javoišs, "Pacelsim augšā protokolu kā balsojām, kad bijām uzklausījuši pagastu pārstāvjus. Tagad gribam spriezt diametrāli pretēji. Nepaliksim smieklīgi to cilvēku priekšā, kurus paši bijām uzaicinājuši un kuri nu ar lēmumiem savos pagastos apvienošanās ieceri apstiprinājuši."

Nebija zināmi mīnusi
L.Tribockis iebilda, ka pagājušajā gadā, kad pieņemts lēmums par apvienošanos, deputātiem vēl nebija zināmi apvienošanās plusi un mīnusi, kas atklājas tagad, sagatavotajā apvienošanās projektā. Viņaprāt ir saprotami, ja, iepazinušies ar tiem, Ogres deputāti apvienošanos vairs nevēlas. "Stiprajās pusēs praktiski neko neredzu, bet galvenās problēmas ir acimredzamas," uzsvēra L.Tribockis, "Kāpēc šādas problēmas nebija zinamas, kad balsojām par apvienošanos? Es toreiz balsoju  pret, jo uzskatu, ka tāda veida jautājumus, kas skar visu sabiedrību, jāizlemj publiskajā apspriešanu."
"Neba nu pirmais lēmums, ko esam pieņēmusi un ir jāatceļ," piekrita G.Kārkliņš, "Šobrīd varam pieprasīt sikāku analīzi par to kāds labums katram būs. Nav slikti labot savas kļūdas. Kas mainīsies Taurupē un kaut kur citur? Nekas. Faktiski ir atcelti desmitiem autobusu reisi. Taču daudzas funkcijas būs jākārto Ogrē."
"Es par šādu apvienošanos nebalsoju, jo likuma norma, kas lika balsot, stajās spēkā no 2008.gada 1.janvāra, bet, kad balsojām par apvienošanos, šis likums vēl nebija spekā," atgādināja I.Vecziediņa.
Deputāts Pēteris Dimants vēl aicinaja "Nepamest līgavu pie altāra." "Bet jūs viņu nelikumīgi aizvedāt," oponēja I.Vecziediņa, apšaubot ar apvienošanos saistīto līdz šim pieņemto lēmumu atbilstību likumdošanai.

Aicina uzklausīt sabiedrību
Deputāts J.Tukišs aicinaja jautājumu "par" vai "pret" pagastu apvienošanos kā tādu atkal risināt pēc sabiedriskās apspriešanas par apvienošanās projektu, kad iedzīvotāji būs pauduši savas domas. Ja daudzi patiešām iebilstu, tad pagājušā gada domes lēmumu par apvienošanos varētu pārskatīt. Lēmumu par vai pret pagastu apvienošanās projekta nodošanu publiskajai apspriešanai dome, visticamāk, pieņems nākamās nedēļas sēdē.   




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

saile 
2008-09-18  16:41:00
Nu ko, jo tuvāk nāk vēlēšanas, jo deputāti arvien vairāk uztraucas par iespēju būt nākošajā sasaukumā. Un tad jau iepriekšējie lēmumi vairs nav plika graša vērti, jo jānodrošina personīgie reitingi. Un te nu ir skaidri redzams quot;par kādiem līķiem katrs ir gatavs iet...quot;. Skumji, bet vēl jau piedzīvosim dažādas quot;atmaskošanasquot; un melu kampaņas...

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības