Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresnovads.lv
  Publicēts: 2012-08-20  12:12:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

   

Piektdien, 17. augustā, Ciemupes tautas namā svinīgi tika atklāta Novadpētniecības istaba, kas izveidota Eiropas Savienības pasākuma „Teritorijas attīstības stratēģijas īstenošana” realizētā projekta „Pagātne - nākotnei” ietvaros.

   

Pasākuma laikā Ciemupes lasītāju klubiņš „Dalies priekā” priecājās par veiksmīgi padarīto darbu, kā arī pateicās visiem, kuri palīdzēja projekta īstenošanā.

   

Pagājušā gada nogalē Rasma Blumberga, Ciemupes bibliotēkas vadītāja un Ciemupes lasītāju klubiņa „Dalies priekā” biedre, uzrakstīja projektu ar mērķi iegūt Eiropas Savienības fondu finansējumu Novadpētniecības istabas izveidei, kas vietējiem iedzīvotājiem sniegtu kopīgu vērtību sajūtu un piederību savai dzimtajai vietai. Kā stāsta R. Blumberga, bibliotekāres nemitīgi papildina savas zināšanas, tostarp arī projektu rakstīšanā, tāpēc rakstītprasme bija jau rokā. Piedalīties projektā iedrošināja arī Ogres kultūras centra direktore Ligita Zadvinska, kura ar saviem padomiem un idejām palīdzēja visa projekta īstenošanas laikā. Lai varētu piedalīties konkursos un piesaistīt finansējumu, R. Blumberga 2010. gadā dibināja biedrību, toreiz pārtopot par biedrību Ciemupes lasītāju klubiņš „Dalies priekā”. Kopējās projekta „Pagātne –nākotnei” izmaksas bija 4012 lati, no kurām 90% sedza Eiropas Savienības fonds, savukārt 10% Ogres novada pašvaldība.

   

Māra Saleniece, ciemupiete un kādreizējā Ciemupes muzeja vadītāja, teic, ka vislielākais ieguvumus no istabas atklāšanas ir jaunatnei. „Viņi no tā laika dzīves neko nezin. Tur ir priekšmeti, kādus tagad vairs nelietojam. Īstenībā tā ir liela patriotiskā audzināšana un savas vietas apzināšana, tāpēc istaba ir ļoti, ļoti vērtīga,” stāsta M. Saleniece.

   

Novadpētniecības istabas mērķis ir vākt, saglabāt un izmantot, lai vietējie iedzīvotāji vienmēr sajustu savas saknes un piederību Ciemupei. 1985. gadā, kad par kolhoza vadītāju kļuva Jānis Mitriņš, arī kultūras dzīvei tika pievērsta liela uzmanība. „Viņš gribēja izveidot kolhoza muzeju, bet līdztekus vācās materiāli arī par Ulmaņlaikiem. J. Mitriņš izvēlējās mani par muzeja vadītāju, jo bija jābūt vietējam cilvēkam, kurš šeit ir dzīvojis visu mūžu. Es pazīstu daudzus cilvēkus vaigā, kuri šeit dzīvo, tāpēc arī sarunas vedās nepiespiestākas un atklātākas,” atklāj M. Saleniece.

Līdz ar kolhozu sabrukumu sākās jukas ar vietējo muzeju, tai skaitā notika privatizācija un vairākkārt nācās mainīt muzeja telpas. Jau daudzus gadus Ciemupē nav sakārtotas, publiskas vietas, kur ikviens varētu aplūkot savāktos eksponātus, līdz ar to visi priekšmeti tika glabāti vienā telpā. „Novadpētniecības istaba ir vieta, kur ir iespēja izvietot daļu no savāktajiem eksponātiem. Tās ir ļoti lielas vērtības. Tur ir tādi priekšmeti, kas ir gatavoti pagājušā gadsimta sākumā. Daudzi darbarīki veidoti pašrocīgi,” stāsta M. Saleniece.

Novadpētniecības istabas atklāšanas pasākumā uzstājās vokālais ansamblis „Invita”.

Ciemupes lasītāju klubiņā „Dalies priekā!” darbojas 11 kundzes vecumā ap 60, kuras kopā sanāk apmēram 5 – 6 reizes gadā. Pārrunāto tēmu lokā ir jautājumi par veselīgu uzturu, dzīves veidu, notiek iepazīšanās ar citu tautu tradīcijām, kultūru, tiek atklāti dažādu ceļojumu iespaidi, bijušas lekcijas par ezotēriku un psiholoģiju. Klubiņa dalībnieces kopīgi apmeklē dažādas filmas un koncertus.

Zane Inķēna




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības