Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ance Lapiņa
  Publicēts: 2009-02-24  08:05:00 / Ekonomika
 
 Ziņot redakcijai  

“Ogres rajonā reģistrētā bezdarba līmenis sasniedzis 9,7 % ”, informē Liene Bērziņa, Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Ogres filiāles vadītājas vietniece.

Viņa atzīst, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu, palielinājies – vīriešu – darba meklētāju skaits. Domājams, ka tas saistīts ar situācijas pasliktināšanos celtniecības, būvniecības, remontu, kā arī ar apsardzes pakalpojumiem saistītām un vēl virknei citu nozaru, kurās vairāk tika nodarbināti stiprā dzimuma pārstāvji.

Uz februāri Ogres NVA filiālē reģistrēti 1265 vīrieši un 1144 sievietes. No tiem 1054 ar profesionālu vidējo, pamatizglītību un arodizglītību, ar  augstāko izglītību – 328, vispārējo vidējo izglītību – 557, pamatizglītību – 447 darba meklētāji, bet 23 personas, kuru izglītība zemāka par pamatizglītību.

Evija Lazdiņa, NVA vadošā karjeras konsultante, kuras ikdienas galvenie pienākumi saistīti ar konsultāciju sniegšanu jautājumos par profesionālo izvēli un karjeras plānošanu saka, ka viņas klienti ir galvenokārt cilvēki vecumā no 18 līdz 40 gadiem. “Daļai šo klientu ir diezgan skaidri nākotnes mērķi, plāni un ieceres. Viņu konkrētās situācijas galvenā problēma – nav darba, taču tā nekādi nav saistīta ar izpratnes trūkumi par karjeras plānošanu. Tādas grupas darba meklētāji prot lietderīgi izmantot laiku – mērķtiecīgi izvēlas NVA piedāvātās apmācību iespējas.

Piemēram, daļa šādu klienti rūpīgi izpēta esošo darba situāciju un darba piedāvājumus, vēršas mūsu aģentūrā ar konkrētu vēlmi apgūt jaunu specialitāti, ja pēc izpētītās darba tirgus situācijas klients konstatē, ka viņam trūkst konkrētu iemaņu, lai kandidētu uz kādu no piedāvātajām vakancēm. Tādā veidā tiek papildinātas trūkstošās zināšanas un iegūts sertifikāts par jaunapgūto specialitāti, tādejādi paaugstinot savu konkurētspēju.

Ir arī daļa tādu klientu, kuri noskaidro, ka interesējošās apmācības gaidāmas tikai pēc kāda laika, secina, ka efektīvāk, ja viņi paši atradīs vajadzīgos kursus un ātrāk atgriezīsies darba tirgū,” pēdējā laika notikumus komentē speciāliste. Turpinājumā E.Lazdiņa saka: “Gadās arī tādi klienti, kuri izmanto NVA piedāvātās apmācību programmas bez konkrēta mērķa un vajadzības, jo vadās pēc principa – ja jau bez maksas, tad noteikti jāiet! .Žēl, jo šādi cilvēki atkal un atkal kļūst par NVA klientiem.”

E. Lazdiņa secina, ka daudz sarežģītāk atgriezties darba tirgū ir cilvēkiem, kuriem nav ne izglītības, ne aroda, ne arī izpratnes par karjeras plānošanu un darba meklēšanu. “Visai grūti ir strādāt ar cilvēku, kurš pats nezin ko vēlas, neapzinās savus mērķus un neizvirza uzdevumus,” saka speciāliste un uzsver, ka karjeras konsultants ar profesionālām metodēm var cilvēkam palīdzēt atrast jomas, kurās viņš varētu gūt panākumus, izvēlēties ceļu, kā meklēt darbu, iegūt zināšanas, sniegt psiholoģisko atbalstu, taču neatrasina problēmu viņa vietā.

E. Lazdiņa saka: “Bieži vien cilvēki atnāk un cer, ka NVA pateiks, kas un kā jādara, iedos gatavu recepti, kā izkļūt no radušās situācijas.Taču mūsu spēkos un darba uzdevumos ietilpst palīdzības, informācijas, izglītības un virkne citu pakalpojumu, kas noteikti palīdz darba meklējumos. Izeja no radušās situācijas ir jāmeklē kopā, sadarbojoties ar NVA darbiniekiem. Arī pašam darba meklētājam ir jāiegulda savs darbs, vēlme, iniciatīva un centieni, lai radušos situāciju vērstu sev vēlamā virzienā.Tomēr nebūtu pareizi uzvelt atbildību citam un cerēt, ka kāds viņu paņems pie rokas un aizvedīs pie darba devēja, kurš viņam maksās lielu algu līdz pat pensijai.

Diemžēl gadās arī tā! Viņa min nesenos aizvadītās vasaras notikumus, kad Ogres trikotāžas kombināts slēdza vairākus cehus un bez darba palika cilvēki, kuri ilgstoši nostrādājuši vienā vietā. “Cilvēkiem bija grūtības aptvert esošo situāciju. Grūtības izprast darba tirgū notiekošo, maz iemaņu par darba meklēšanas iespējām. Šādās situācijās NVA piedāvā daudzveidīgas atbalsta formas, taču cilvēkam ir jāvēlas  un jārīkojas pašam!”

Speciāliste neslēpj, ka cilvēkiem dažreiz trūkst uzņēmības, gribās uzvelt atbildību kādai trešajai personai – valstij, NVA, valdībai, bet visai grūti ir sevī pašā saskatīt problēmu un atzīt, ka darbība un pārmaiņas jāsāk ar sevi pašu.” 


 




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

normis 
2009-02-25  10:20:19
pec rakstita sanak,ja uznemumu sledz,tad vainigs darba nemejs,ja algu nemaksa ,vainigs darba nemejs,kad nodokli nav samaksati vainigs darba nemejs.TAD KADA VELLA PEC JAMAKSA NODOKLI.

sieviete 
2009-02-24  08:48:29
sievietes jau arī bez darba :-(

vīrietis 
2009-02-24  08:26:31
atkal matriarhāts veidojas. Sieviete strādā, vecis mājās alu sūc.

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    





© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības