Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

www.tautasskaitisana.lv
  Publicēts: 2011-02-14  11:03:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Tautas skaitīšana ir desmitgades nozīmīgākais statistikas projekts un tā, atbilstoši Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) rekomendācijām, tiek īstenota visā pasaulē reizi desmit gados.

Tautas skaitīšanas vēsture Latvijā
 
Latvijā tautas skaitīšanām ir bagāta vēsture un lieliskas tradīcijas. Pirmā tautas skaitīšana tika veikta Kurzemē 1863. gadā, bet Vidzemes pilsētās - 1867. gadā. Vispilnīgākā tautas skaitīšana 19. gadsimtā tika veikta 1881. gadā. Tā aptvēra Kurzemi un Vidzemi. Pirmā tautas skaitīšana, kas aptvēra visu mūsu valsts teritoriju tās pašreizējās robežās, tika veikta 1897. gadā. 
 
Kopš Latvijas Republikas proklamēšanas periodā starp Pirmo un Otro Pasaules karu valstī tika veiktas četras tautas skaitīšanas: 1920., 1925., 1930. un 1935. gadā. Tajā laikā liela uzmanība tika veltīta datu kvalitātei un precizitātei. 
 
Pēc Otrā Pasaules kara, līdzīgi kā citās Baltijas valstīs, kas bija iekļautas PSRS sastāvā, tika veiktas četras tautas skaitīšanas - 1959., 1970., 1979. un 1989. gadā. Šo tautas skaitīšanu dati galvenokārt tika lietoti plānošanas mērķiem. Tie nebija pieejami iedzīvotājiem un vispārējās lietošanas publikācijās, it sevišķi tas attiecas uz 1979. gada tautas skaitīšanas datiem. 
 
Padomju perioda tautas skaitīšanās tika iegūta informācija uz lielāko daļu jautājumu, ko rekomendēja Apvienoto Nāciju Organizācija un citas starptautiskās organizācijas. Šo tautas skaitīšanu dati bija ļoti svarīgi statistiķiem un zinātniekiem. Šie dati palīdzēja parādīt demogrāfisko un sociāli ekonomisko procesu dinamiku un bija ļoti noderīgi starptautiskiem salīdzinājumiem un publikācijām, lai gan tie nebija pilnībā salīdzināmi. Zinātniekiem sagādāja problēmas iedzīvotāju ekonomisko raksturojumu datu salīdzināšana sadalījumā pa galvenajiem iztikas līdzekļu avotiem, sociālajām grupām, ekonomiskās darbības veidu, nodarbošanos u.c. 
 
Iepriekšējā tautas skaitīšana mūsu valstī veikta 2000. gadā, un šī tautas skaitīšana bija pirmā pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas. Tautas skaitīšanas metodoloģiskie principi, programma un organizācija balstījās uz starptautiskajā praksē pārbaudītajām un atzītajām rekomendācijām. 2000.gada tautas skaitīšanas programmu akceptēja Eiropas Kopienu Statistikas birojs Eurostat. Pirmo reizi Latvijas tautas skaitīšanu praksē tika izmantota iespēja saņemt daļu no tautas skaitīšanas programmā ietvertās informācijas no valstī izveidotajiem reģistriem un informācijas sistēmām.
 
Tautas skaitīšana 2011. gadā
 
2011. gada tautas skaitīšana būs pirmā tautas skaitīšana pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) un darbaspēka brīvas kustības ES ierobežojumu atcelšanas. 2011. gada tautas skaitīšana Latvijā notiks no 2011. gada 1. marta līdz 31. maijam. 
 
Tautas skaitīšanas mērķis ir iegūt detalizētu priekšstatu par iedzīvotāju skaitu, sastāvu, nodarbošanos, migrāciju, kā arī par iedzīvotāju mājokļiem. Tautas skaitīšanā iegūtie dati ir nozīmīgs informācijas avots tautsaimniecības stratēģiskajai plānošanai, ekonomiskās, sociālās un vides politikas veidošanai, reģionālajai un infrastruktūras plānošanai, zinātnisko pētījumu veikšanai, kā arī sabiedrības informēšanai par demogrāfisko situāciju valstī, dzīves līmeņa, mājokļu, izglītības un citiem jautājumiem. 
 
Līdz šim tautas skaitīšanās tika izmantotas papīra anketas, bet 2011. gada tautas skaitīšanā tiks izmantotas jaunās tehnoloģijas – iedzīvotājiem tiks nodrošināta iespēja anketu aizpildīt internetā, savukārt tos, kas šo iespēju nebūs izmantojuši, tautas skaitītāji apmeklēs dzīvesvietās un veiks iedzīvotāju aptauju, ievadot datus portatīvajos datoros.
 
Iespēja tautas skaitīšanas anketas aizpildīt internetā tiks nodrošināta no 2011. gada 1. marta līdz 10. martam. Ar 2011. gada 17. martu savu darbu uzsāks tautas skaitītāji, kas tos iedzīvotājus, kuri nebūs snieguši ziņas par sevi internetā, apmeklēs dzīvesvietā. Šim nolūkam Centrālā statistikas pārvalde (CSP) ir izstrādājusi datorizētu sistēmu, kas ļaus ne tikai uzlabot sākotnējo datu kvalitāti, bet arī saīsināt datu apkopošanas un apstrādes laiku un paātrināt kopsavilkuma informācijas publicēšanu. 
 
Atbilstoši Tautas skaitīšanas likumā, Valsts statistikas likumā un Fizisko personu datu aizsardzības likumā noteiktajām prasībām 2011. gada tautas skaitīšanas laikā iegūtajai informācijai tiks nodrošināta individuālo statistisko datu konfidencialitāte par katru personu un mājsaimniecību. Latvijas likumdošanā noteikto individuālās informācijas konfidencialitātes prasību nodrošināšanai pieeja tautas skaitīšanas veidlapām internetā būs iespējama, izmantojot personas pases datus un personas kodu, vai internetbankas identifikatorus, vai arī drošu e-parakstu.
 
Darboties sācis Centrālās statistikas pārvaldes bezmaksas informatīvais tālrunis - 80000777.
 
Ikviens, zvanot uz šo tālruni darba dienās no plkst. 8:30 līdz 17:00, saņems atbildes uz jautājumiem par 2011.gada tautas skaitīšanu.



Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības