Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ogres novada domes preses dienests
  Publicēts: 2010-12-16  09:03:00 / Pašvaldība
 
 Ziņot redakcijai  

Kā jau informēts agrāk, šogad beidzas 2004. gada jūnijā aptiprinātā Ogres Zilokalnu dabas parka dabas aizsardzības plāna termiņš un ir uzsākta jauna plāna izstrāde – laika posmam no 2011. līdz 2015.gadam.

Īpaši aizsargājama teritorija - dabas parks „Ogres Zilie kalni” atrodas Ogres un Ikšķiles novada teritorijā, no 314 ha kopējās platības tikai 22,5 ha atrodas Ogres novada teritorijā, pārējie Ikšķiles novadā un pieder Rīgas pašvaldības SIA „Rīgas meži”.

Dabas aizsardzības plāna izstrādi veic individuālais pētniecības uzņēmums „Pededze”.

Dabas aizsardzības plāna būtība ir sabalansēt cilvēka vēlmes un darbību ar dabas aizsradzību, dabas vērtību saglabāšanu.

Par jaunā plāna izstrādi Ogres novada pašvaldībā ir notikušas trīs sanāksmes – martā, jūlijā un nupat, 14. decembrī.

Mēnesi pēc pirmās sanāksmes ar LR Vides ministrijas Dabas aizsardzība pārvaldes ģenerāldirektora rīkojumu tika izveidota dabas parka „Ogres Zilie kalni” projekta uzraudzības grupa šādā sastāvā: Jānis Krūmiņš – dabas aizsardzība pārvaldes Gaujas nacionālā parka administrācijas Plānošanas un ekspertīzes daļas vadītājs, direktora vietnieks, Ina Grīsle - Valsts meža dienesta Rīgas reģionālās virsmežniecības inženiere meža un vides aizsardzības jautājumos, Marija Mileiko - Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas Dabas sektora vadītāja, Vita Rudzīte - SIA ,,Rīgas meži” meža labiekārtošans daļas vadītāja, Guntars Kurmis - Ikšķiles novada pašvaldības izpilddirektors, Aivars Bigačs – Ogres novada pašvaldības vides speciālists, Ieva Rove – Latvijas Dabas fonda padomes locekle, Solvita Krodziniece – Ogres meža tehnikuma pārstāve, Andris Kivlenieks - orientēšanās kluba „Ogre” pārstāvis, Roberts Raimo, Latvijas slēpošanas savienības valdes loceklis, Ivars Jākobsons – biedrības „24h sporta klubs” pārstāvis, Sintija Kuršinska – biedrības „Ogres forums” pārstāve, Inesis Babāns – biedrības „Ogres slēpotāju klubs” valdes loceklis.

Dabas parka „Ogres Zilie kalni” projekta uzraudzības grupas kārtējā sanāksmē uzņēmuma „Pededze” vadītājs Māris Laiviņš projekta uzraudzības grupai ziņoja par paveikto, par kopainu, kas izveidojusies līdzšinēja darba rezultātā, veicot dabas parka dabas vērtību stāvokļa inventarizāciju, nosakot osa morfoloģiju, veicot augu atradņu uzskaiti, izstrādājot putnu sugu un bezmugurkaulinieku apskatu un biotopu sistematizāciju.

Veicot nepieciešamos izpētes darbus, ir izstrādātas dabas aizsardzības plāna projekta galvenās sadaļas – taku un trašu tīkls (slēpotāju, velosipēdistu, skrējēju, pastaigu, izjādes); aprīkojums, atpūtas vietas; atpūta pie ūdenstilpes vasarā un ziemā; dabas izziņas taka; mežistrāde; ēkas un būves.

Kā jau informēts agrāk, īstenojot pirmo dabas aizsardzības plānu Ogres Zilajos kalnos, uzmanība galvenokārt pievērsta dabas parka teritorijā esošo biotopu saglabāšanā, savukārt, izstrādājot jauno dabas aizsardzības plānu, uzmanība vērsta uz to, kā sabalansēt dabas aizsardzības principus ar cilvēku vēlmi izmantot dabas parka teritoriju aktīvai atpūtai.

Kā informēja M. Laiviņš, dabas aizsardzības plāna uzdevums nav radīt cilvēkiem virkni aizliegumu šajā teritorijā, bet gan meklēt risinājumu dabas parka izmantošanas iespēju paplašināšanai, arī aktīvai atpūtai un sportam.

Jau pirmajā sanāksmē par dabas parka dabas aizsardzības plāna izstrādi M.Laiviņš uzsvēra, ka, izstrādājot jauno dabas aizsardzības plānu, ir jāvienojas, vai dabas parku izmantot intensīvai vai ekstensīvai aktīvai atpūtai, jāvienojas par teritorijas labiekārtojuma pakāpi, aizsargājamās teritorijas ilgtspējīgu attīstību, ka jācenšas dabas parka teritorijā optimāli sabalansēt dabas aizsardzību un aktīvu atpūtu, noteikt, kura no funkcijām būs prioritāra.

Tāpat jau pašā sākumā tika akcentēta igauņu pieredze dabas parku izmantošanā aktīvai atpūtai. Domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis interesentiem bija noorganizējis ekskursiju uz Igauniju, lai iepazītos ar kaimiņvalsts pieredzi, bija sarīkotas arī vairākas tikšanās ar ekspertiem no Igaunijas.

Igauņu pieredzes ietekmē Zilo kalnu dabas parka teritorijā ir iecerēts izveidot sporta bāzi – ar slēpošanas stadiona laukumu, autostāvlaukumu, nelielu viesnīcu un citām būvēm. Pašlaik šīs ieceres īstenošanai izraudzītā vieta ir pie Dubkalnu ūdenskrātuves.

Sanāksmē tika diskutēts par to, vai, izveidojot šo infrastruktūru, palielināsies noslodze dabai, vai izvēlētā vieta būtu piemērota šādām būvēm.

Tāpat diskusijas izraisījās par aktīvās atpūtas atpūtas takām, par to, vai zirgu izjāde vispār būtu pieļaujama dabas parka teritorijā, par motorizēto transportlīdzekļu iebraukšanas aizliegumu, par cilvēku plūsmas organizēšanu mazaktīvas un neorganizētas atpūtas vietās, kā arī par preterozijas nostiprinājumu veidošanu, kāpņu un laipu izbūvi vietās, kur pastiprināti tiek izmīdīta zemsedze, par to, kā izmantot ūdenskrātuvi, un citiem dabas aizsardzības jautājumiem.

Dabas aizsardzības plāna izstrāde tuvojas nobeigumam. Dabas parka projekta uzraudzības grupa vēlreiz tiksies ar plāna izstrādātājiem un lems par sagatavotā dabas aizsardzības plāna projekta nodošanu sabiedriskajai apspriešanai, lai sabiedrība varētu teikt savu vārdu par Ogres Zilajiem kalniem.

Pēc sabiedriskās apspriešanas laikā izteikto priekšlikumu apkopošnas un izvērtēšanas dabas aisardzības plāna projekts tiks iesniegts apstiprināšanai Vides ministrijā. 




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības