Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Velta Sēle, "Ogres Vēstis Visiem"
  Publicēts: 2010-07-12  13:23:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Saulītes mīļums beidzas tad, kad, pavisam nemanot, tā nodara kaitējumu mūsu veselībai. Kā rīkoties, lai nepārkarstu? Ko darīt, ja tā tomēr noticis?

Neatliekamās medicīniskās palīdzības vecākā feldšere Urzula Jasukeviča atgādina: karstajā laikā jāuzņem daudz šķidruma, arī tad, ja dzert nemaz negribas. Atbildes uz šiem un vēl citiem karstā laika jautājumiem lūdzām Neatliekamās medicīniskās palīdzības vecākajai feldšerei Urzulai Jasukevičai.

Kas liecina par pārkaršanu
Ja jūs nomoka galvassāpes, ir karsta āda, paātrināts pulss un elpošana, reiboņi, pēkšņi uznācis nespēks, ģībonis, slikta dūša un vemšana, intensīvas slāpes, miegainība, apsārtusi un sausa āda, pēkšņa ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, apjukums, agresivitāte, krampji un samaņas zudums, tas jau nozīmē, ka esat pārkarsis un dabūjis saules dūrienu. Der atcerēties, ka karstuma dūriens reizēm izraisa neatgriezeniskus organisma, tostarp smadzeņu, bojājumus vai pat nāvi. Tas mēdz strauji progresēt un var novest pie pēkšņa samaņas zuduma.

Ko darīt pārkaršanas gadījumā
Parādoties šiem simptomiem, cietušais jānovieto guļus, pēc iespējas vēsākā vietā un jāatbrīvo no cieša apģērba. Palīdzēt saulē pārkarsušajam var, atvēsinot cietušā galvu un krūtis ar vēsām kompresēm, liekot pie deguna ožamajā spirtā samērcētu vates tamponu un dodot dzert vēsus dzērienus – vienam litram ūdens vēlams pievienot pustējkaroti sāls. Jādzer lēni, nelieliem malkiem. Vajadzētu lietot kādu atvēsinošu krēmu, emulsiju, kas ne tikai atvēsinās, bet arī baros ādu, piemēram, atvēsinoša želeja ar alveju, C vitamīnu, krēmi ar A un E vitamīniem.

Feldšere atgādina, ka cietušo nedrīkst iegremdēt aukstā ūdenī, jo tas var izraisīt galvas smadzeņu bojājumus vai pat cilvēka nāvi. Ja cietušā stāvoklis neuzlabojas, jāvēršas pēc mediķu palīdzības.

Kad jāmeklē mediķu palīdzība
Pēc mediķu palīdzības steidzami jāvēršas, ja veidojas čūlas, pūšļi, kas ir pildīti ar dzeltenīgu šķidrumu, tūskas uz ekstremitātēm, stipras sāpes apdeguma virsmā. Ārsta palīdzība nepieciešama arī gadījumos, kad saules apdegumiem pievienojas izteikts drudzis ar augstu ķermeņa temperatūru un samazinātu urīna daudzumu. Pievērsiet uzmanību krampjiem rokās, kājās vai vēderā, vieglai apjukuma sajūtai, nespēkam vai miega traucējumiem. Parādoties šiem simptomiem, atgulieties, tā pavadot vairākas stundas, atvēsinieties un lietojiet daudz ūdens vai augļu sulas. Meklējiet mediķu palīdzību, ja kāds no šiem simptomiem vairojas vai nepāriet.

Pārkaršana un saules dūriens var piemeklēt ne tikai atklātā saulē, tas var notikt arī karstās un nevēdinātās telpās, kā arī dabiski izveidojušās ieplakās. Pārkaršanu veicina paaugstināts gaisa mitrums. Jāatzīst, ka Ogrē šogad cilvēki ir prātīgi un vēl neesam saņēmuši nevienu izsaukumu pie saulē pārkarsuša cilvēka.

Kā izvairīties no pārkaršanas
U.Jasukēviča aicina cilvēkus censties sevi pasargāt no tiešiem saules stariem, īpaši dienas vidū, un obligāti lietot galvassegas vai saulessargus, uzturoties svaigā gaisā un veicot dažādas fiziskās aktivitātes dārzā vai sauļojoties. Svarīgi karstā laikā pēc iespējas vairāk lietot šķidrumu (bez alkohola) – izdzert vismaz trīs, bet labāk četrus un vairāk litrus šķidruma diennaktī. Jādzer arī tad, ja negribas.

Karstā laikā speciāliste iesaka plānot savu dienu tā, lai varētu izvairīties no karstuma, neatrasties ilgstoši saules iedarbībā, ja iespējams, izvairīties doties ārā no mājas laikā, kad karstums ir visintensīvākais (laikā no pulksten 11 līdz 15). Ja kādu laiku plānojat uzturēties ārpus telpām, paņemiet līdzi pietiekamu ūdens daudzumu, ejiet vēsā dušā vai vannā, vairākas reizes dienā apslapiniet ķermeni ar aukstu ūdeni, īpaši seju un skaustu. Jāatceras, ka pārkarsis cilvēks nedrīkst iet peldēties aukstā ūdenī! Ēdiet kā parasti. Centieties vairāk lietot aukstus ēdienus, it īpaši salātus un augļus, kas satur daudz ūdens. Daudz dzeriet, bet centieties nelietot alkoholu, kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina dehidratizāciju. Izvairieties no smagas fiziskas slodzes karstās, nevēdinātās telpās!

Vecāki cilvēki ir vairāk pakļauti karstuma izraisītajam efektam. Viņiem būtu jālieto dažādi šķidrumi — gan sulas, gan ūdens. Gadījumā, ja atrodaties uz ielas un jums kļūst pārāk karsti, U. Jasukeviča iesaka meklēt atvēsinājumu publiskās vietās: veikalos, kafejnīcās ar kondicionēšanas iekārtām.

Sargiet bērnus un pusaudžus
Bērni paši nespēj pasargāt sevi no saules apdegumiem, par to jārūpējas pieaugušajiem. Mazuļi līdz 12 mēnešu vecumam drīkst atrasties tikai ēnā. Pirmo reizi atklātā saulē neapģērbtam bērnam vēlams uzturēties ne vairāk par 5–7 minūtēm, pakāpeniski šo laiku var palielināt. Bērniem un pusaudžiem sauļošanās laikā obligāti jālieto saules aizsarglīdzekļi, jo viņiem āda ir daudz jūtīgāka kā pieaugušajiem. Bērniem jāizmanto pretsaules aizsarglīdzeklis ar SPF koeficientu vismaz 25–35, nekad nelieciet mazus bērnus gulēt saulē, nodrošiniet, lai bērni rotaļātos ēnā. Karstā laikā, pastaigājoties un rotaļājoties, bērniem nepieciešams piemērots (gaišs) apģērbs un galvassega aizsardzībai no saules.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības