Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Pārsla Sniedziņa, “Ogres Vēstis Visiem”
  Publicēts: 2010-06-28  15:34:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Vasara jau izsenis bijusi iecienīts kāzu laiks, taču ekonomiskā situācija valstī arī šajā jomā atstājusi savu iespaidu – pāru, kas attiecības nolemj noformēt oficiāli, kļūst aizvien mazāk. Tā, piemēram, Ikšķiles novada Dzimtsarakstu nodaļā jūnijā netiks reģistrēta neviena laulība. Līdzīga situācija ir arī citās pašvaldībās.

Ogres novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola atzīst, ka šovasar jūtami sarucis reģistrējamo laulību skaits. Vēl pirms pāris gadiem vasaras mēnešos ik sestdienu viens otram «jā» vārdu teica vidēji 12 līdz 13 pāri, bet šogad tādu vēlēšanos izteikuši vien četri līdz pieci pāri.

 
Puse bērnu dzimst nereģistrētās attiecībās
Kopumā šā gada pirmajos piecos mēnešos Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas vien 38 laulības. Arī baznīcās laulības tiek noslēgtas aizvien retāk. Vēl kāda raksturīga mūsdienu iezīme – kāzinieku pulks kļūst krietni mazāks. Vēl pirms pāris gadiem bija ierasts redzēt 80 līdz 90 kāzu viesu, bet tagad precības, kurām par lieciniekiem kļūst 50 ciemiņi, tiek uzskatītas par ļoti lielām un vērienīgām. «Tiekoties un runājot ar kolēģiem no citiem novadiem, varu teikt, ka arī citviet situācija ir ļoti līdzīga – Latvijā laulību skaits jūtami sarūk, un bērni aizvien biežāk dzimst nereģistrētās laulībās. No šogad Ogres novadā pasaulē nākušajiem 146 mazuļiem 76 dzimuši nereģistrētā laulībā,
un tas jau par kaut ko liecina. Diemžēl joprojām turpina pieaugt mirušo skaits. Šogad Ogres novadā reģistrēti jau 206 mirušie. Šāds skaits iepriekšējos gados bija tikai augusta sākumā, » stāsta L.Vītola.

 
Ikšķilē jūnijā kāzas nav paredzētas
Attieksmi pret oficiālu attiecību noformēšanu krīze šogad jūtami ietekmējusi arī Ikšķiles novada Dzimtsarakstu nodaļā, kur reģistrētas vien piecas laulības. Jūnijā nav paredzēts reģistrēt nevienu laulību, un arī jūlijā šim svinīgajam notikumam šobrīd pieteikušies vien četri pāri. «Aizvien biežāk uz laulības reģistrāciju jaunais pāris ierodas vien liecinieku pavadībā. Šogad vislielākās kāzas mūsu
nodaļā bija ar 20 viesu piedalīšanos, un pie mums pagaidām nav reģistrēta arī neviena baznīcā noslēgtā laulība. Priecē vien tas, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu palielinājies dzimušo bērniņu skaits, tiesa gan, liela daļa no viņiem dzimuši attiecībās, kuras nav oficiāli noformētas, » stāsta Ikšķiles novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Valentīna Kābele.

 
Līdzekļi nepieciešami arī nelielām svinībām
Arī Lielvārdes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lauma Sniedze atzīst, ka šogad krasi sarucis reģistrēto laulību skaits. «Šobrīd savas attiecības oficiāli noformējuši vien 13 pāri, kas, salīdzinot ar
iepriekšējiem gadiem, ir pat uz pusi mazāk. Kāzas pašas par sevi ir nelielas – uzaicināti lielākoties tiek tikai paši tuvākie, vai arī jaunlaulātie uzticību viens otram sola tikai dzimtsarakstu nodaļas darbinieku un divu liecinieku klātbūtnē. Šomēnes paredzēts reģistrēt vien trīs laulības. Daļa precību gadu cilvēku devušies peļņā uz ārzemēm, tie, kas varbūt arī vēlētos savas attiecības noslēgt oficiāli,
to nevar izdarīt, jo viņiem gluži vienkārši šim mērķim trūkst nepieciešamo līdzekļu. Lai arī valsts nodeva nav liela, nauda nepieciešama arī gredzenu iegādei, kāzu kleitai, uzvalkam utt. Protams, teorētiski nākt uz dzimtsarakstu nodaļu un noslēgt laulību var kaut vai džinsa biksēs, tomēr lielākajai daļai gribas, lai kāzu diena būtu skaista, lai tā paliktu atmiņā, bet pat mazām svinībām ir nepieciešami finansiālie resursi. Ļoti skumji, ka tas ir iemesls, kāpēc pāri nevar savas attiecības noformēt oficiāli,» secina Lielvārdes Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja L. Sniedze. Lielvārdes novadā samazinājies arī dzimušo skaits – maijā reģistrēti vien trīs jaundzimušie, taču, līdzīgi kā citviet, mirušo skaits audzis.

 
Bērnus deklarē tur, kur vēl maksā pabalstus
Bet Ķeguma novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Liāna Čodore atzīst, ka Ķegumā cilvēki precas tikpat bieži, cik pērn, tiesa gan, šogad noslēgtas vien piecas laulības. Pa vienai Šogad Ogres, Lielvārdes, Ikšķiles un Ķeguma novadā precas mazāk laulībai paredzēts noslēgt arī augustā un septembrī. Līdzīgi kā citviet, arī ķegumieši priekšroku dod pieticīgām kāzām tuvinieku lokā. Šogad reģistrēti tikai pieci jaundzimušie, bet mirušo skaits sasniedzis jau 18. Faktu, ka tiek reģistrēts tik maz jaundzimušo, L.Čodore skaidro ar to, ka daudzi vecāki, ja vien ir tāda iespēja, deklarē bērnu pašvaldībā, kur joprojām tiek maksāts bērna piedzimšanas pabalsts.

 
Birzgales pagasta Dzimtsarakstu nodaļā šovasar vēl nav plānotas nevienas kāzas, un līdz šim reģistrēta tikai viena laulība. Savukārt Birzgales pagasta Dzimtsarakstu nodaļā pieteikti seši jaundzimušie, bet miruši 10 cilvēki. Birzgales pagasta pārvaldes vadītāja un vienlaikus Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Mārīte Artihoviča stāsta, ka šovasar Birzgalē vēl neviens nav izteicis vēlmi reģistrēt laulību un šogad bijis tikai viens šāds svinīgs brīdis.

 
Visu četru novadu Dzimtsarakstu nodaļu vadītājas cer, ka, pamazām valstī uzlabojoties ekonomiskajai situācijai, dzīvošana oficiāli nereģistrētās attiecībās tomēr nekļūs par ieradumu. «Jā» vārdu viens otram varēs teikt aizvien vairāk pāru, un bērniņi, kā tam būtu jābūt, dzims reģistrētā laulībā.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības