Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ogres novada domes preses dienests
  Publicēts: 2010-02-16  17:30:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Ogres Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja L.Vītola norāda, ka pieaudzis nodaļā reģistrēto mirušo skaits, samazinājušās laulību reģistrācijas.

Reformas nav pārdomātas
No 2010. gada 1. janvāra Ogres Dzimtsarakstu nodaļā tiek reģistrētas visu jaunizveidotā Ogres novada pagastu (Madliena, Mazozoli, Meņģele, Laubere, Ogresgals, Suntaži, Krape, Ķeipene, Taurupe) iedzīvotāju miršanas un dzimšanas reģistrācijas. L. Vītola norāda, ka dažādas izmaiņas rajonu reformās radījusi sarežģījumus civilstāvokļa aktu reģistrācijas kārtībā un izmantošanā. “Līdz 1994. gadam visa Ogres rajona (14 pagasti) reģistri bija pieejami Ogrē, no 1994. līdz 2009.gadam – uz vietas pagastā, no 2010.gada – tikai novadu centros. Lēdmanes un Jumpravas iedzīvotāju civilstāvokļa akti tiek reģistrēti un glabājas Lielvārdē, Rembates – Ķegumā, Ikšķiles – Ikšķilē,” skaidro Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja. “Ir gadījumi, ja cilvēkam nepieciešama atkārtota miršanas apliecība un ja, piemēram, vecmāmiņa mirusi Lēdmanē, bet vectēvs – Rembatē, tad pēc šīm apliecībām jādodas uz Lielvārdi un Ķegumu. Būtu daudz ērtāk, ja visi šie akti būtu pieejami un glabātos uz vietas Ogrē.”
 
Pieaudzis mirušo skaits
2009. gadā no 1. janvārim līdz 15. februārim Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 46 miršanas gadījumi, šogad šādā pat laika periodā – 70, no kuriem 23 mirušie reģistrēti novadam pievienotajos pagastos. 2009.gadā kopā reģistrēti 365 mirušie. Turklāt samazinājies mirušo vecums – šobrīd mirušo vidējais vecums ir 55 – 60 gadi.
 
Puse vecāku dzīvo nereģistrētā laulībā
2009. gada sākumā (līdz 15. februārim) nodaļā veikti 36 dzimšanas reģistri, 2010.gada sākumā – 42, no kuriem 20 vecāki dzīvo nereģistrētā laulībā. Pavisam 2009. gadā Ogres Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 310 jaundzimušie.
 
Gan latviski, gan ārzemju vārdi
Vispopulārākie vārdi meitenēm pērn bijuši Elizabete, Viktorija, Marija, Alise, Amanda, zēniem – Roberts, Ņikita, Matīss, Markuss, Toms. Vecāki saviem bērniem izvēlējušies arī tādus mazāk dzirdētus vārdus kā Nikija, Zlata, Sofijā, Dževals, Maksimiliāns, Martels, Sajans, Rodnijs Šons. L.Vītola norāda, ka neskatoties uz to, ka vecākiem bieži vien tuvāki izrādās dažādi ārzemju vārdi, tomēr bērniem tiek izvēlēti arī latviski vārdi – tādi kā Dārta, Emīlija, Marija, Marta. Krietni vien sarukuši latviešiem tik populārie vārdi Jānis un Līga – pērn reģistrēti tikai divi Jāņi un neviena Līga. Pagājušajā gadā bērniem reģistrēti dubultvārdi - 18 meitenēm un 15 zēniem. Piemēram, Simona Santa, Lauma Oišā, Sadia Zahra, Viktorija Elizabete, Undīne Gunda, Marks Daniels, Lotārs Miks, Kristiāns Toms, Alens Jānis, Linards Jēkabs u.c.
 
Piemeklē starptautiski lietojamu vārdu
Cilvēki izmanto arī iespēju mainīt vārdu vai uzvārdu. “Pārsvarā cilvēki izvēlas mainīt vārdu gadījumos, ja viņi dzīvo ārzemēs un vietējiem ir grūti saprast viņa vārdu, līdz ar to tiek izvēlēts kāds starptautisks vārds. Piemēram, vārds Marina mainīts uz Madlena vai Jelizaveta uz Elise,” skaidro L.Vītola. Pagājušajā gadā reģistrēti 21 vārda un uzvārda maiņas gadījumi, šī gada pirmajos divos mēnešos – viena vārda un trīs uzvārda maiņas.
 
Mazāk laulību, mazāk šķiršanu
Arī Ogrē, tāpat kā visā Latvijā, samazinājies laulību skaits. Janvārī Ogres Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 7 laulības, februārī – 5, pagājušajā gadā šajā periodā – 12 laulības. 2009. gadā pavisam reģistrētas 138 laulības. “Šāda tendence ir vairākus gadus. 80.gados vienā sestdienā notika 18 laulības,” atceras L.Vītola. No Ogres Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētajām laulībām pagājušajā gadā šķirtas 92. “Šis skaitlis nav nedz pieaudzis, nedz sarucis. Jo mazāk laulību, mazāk – šķiršanu. Ir bijuši gadi, kad šķirtas pat 150 nodaļā reģistrētās laulības gadā,” norāda L.Vītola un piebilst: “Šobrīd sabiedrība kļuvusi vienaldzīgāka pret juridiskām darbībām, arī tādām kā laulība.”
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības