Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Pārsla Sniedziņa, “Ogres Vēstis Visiem”
  Publicēts: 2010-02-10  10:33:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Saimnieku un īrnieku attiecības nekad nav bijušas vienkāršas. Labi, ja tās regulē noslēgtais līgums, bet tas vēl nav garants, ka viss tā arī notiks. Par to pārliecinājās arī kāda ogrēniete, kurai teju vai ar policijas palīdzību nācās atgūt no dzīvokļa pazudušās mantas, kuras pēc skata solīdais īrnieks bija pamanījies ieķīlāt.

Inese nu var atviegloti uzelpot – divu mēnešu attiecības ar īrnieku, kas pielīdzināmas murgam, ir beigušās, turklāt ar samērā nelieliem zaudējumiem. «Iespējams, mans stāsts būs vismaz pārdomu vērts kādam citam, kurš šobrīd vēlas izīrēt savu mitekli. Ar īrnieku biju noslēgusi īres līgumu, tāpēc nevarētu teikt, ka pieļāvu daudz kļūdu, tomēr pēc notikušā radušies vairāki secinājumi,» sarunas sākumā saka jaunā sieviete. Bet visu pēc kārtas.

Līdz šim ar īrniekiem bija veicies

Inese ar ģimeni mīt kādā daudzdzīvokļu mājā Ogrē. Pēc tēva nāves māte pārcēlās pie meitas, un vecāku divistabu dzīvoklis Mālkalnes prospektā palika neapdzīvots. Sieviete sāka lūkot pēc īrniekiem. Vairāku gadu laikā, kopš miteklis izīrēts, ar īrniekiem bija veicies – lielākoties gadījās kārtīgi un apzinīgi cilvēki. Divas jaunietes, kuras devās peļņā uz Īriju, gan palika parādā īres maksu, taču pēc kāda laika to godīgi samaksāja, atsūtot naudas pārvedumu. «Aizvedu savas iepriekšējās īrnieces uz lidostu un ievietoju laikrakstā sludinājumu, aicinot pieteikties jaunus īrniekus. Kādā aizvadītā gada novembra pievakarē atskanēja zvans. Vīrietis patīkamā balsī klāstīja, ka izlasījis manu sludinājumu un vēlas aplūkot dzīvokli. Zvanītājs atstāja inteliģenta cilvēka iespaidu. Vīrietis stāstīja, ka dzīvojot kaimiņu rajonā, bet strādājot Ikšķilē, tāpēc nepieciešama apmešanās vieta,» stāsta Inese.

Potenciālais īrnieks atstāj labu iespaidu

Tikšanās ar īrnieku tika norunāta jau tajā pašā vakarā. «Ieradās melnīgsnējs, solīdi ģērbies jauns vīrietis, ar diplomāta tipa koferīti pie rokas. Līdz ar viņu atnāca vēl kāds puisis. Vīrietis atstāja ļoti labu iespaidu. Jau runājot pa tālruni, viņš sīki izprašņāja, kas no sadzīves tehnikas ir dzīvoklī. Tas neizraisīja nekādas aizdomas, jo šādus jautājumus uzdod daudzi. Kā vēlāk izrādījās, šī kunga interesei gan bija pavisam cits zemteksts... Tikai tagad saprotu arī otra puiša izteikto piezīmi, – nu, skromno, skromno* ... Jāteic, ka dzīvoklī patiesi nav nekādu ekstru. Tas ir vienkāršs standarta divistabu dzīvoklis, taču kārtīgi izremontēts un ar pašu nepieciešamāko sadzīves tehniku – televizoru, ledusskapi un veļas mašīnu,» skaidro Inese. Īrnieks izteica vēlmi jau tūdaļ ievākties. Saimniece piekrita, pierakstīja viņa pases datus, kas nepieciešami līguma noslēgšanai un vienojās, ka īrnieks par diviem mēnešiem samaksās 80 latus, tā saucamo saimnieka naudu, un, kad būs nodzīvots pilns mēnesis, saskaņā ar tarifiem, segs visus komunālos maksājumus, kurus saimniece pati maksās nama apsaimniekotājam.

Līgumu parakstīja, to neizlasot

Pases dati liecināja, ka īrnieks ir no Pļaviņām, kur dzimis un audzis arī Ineses laulātais draugs. Izdzirdis īrnieka uzvārdu, vīrs palika domīgs, jo to jau kādreiz bija dzirdējis un ne tajā labākajā nozīmē. «Lai nu kā, puisis uz mani bija atstājis labu iespaidu, tāpēc sagatavoju īres līgumu un pēc pāris dienām zvanīju īrniekam. Viņa tālrunis bija izslēgts. Pirmais padoms, ko varu dot citiem izīrētājiem – noteikti paturiet dzīvokļa rezerves atslēgu komplektu. Protams, nevajadzētu bez īrnieku ziņas to izmantot, taču nodrošinājumam jābūt. Izlēmām, ja reiz īrnieku nevar sazvanīt, dosimies uz dzīvokli. Tur sastapām bērnus un sievieti, kura skaidroja, ka esot mūsu īrnieka Mareka sieva. Telefons esot bojāts, tāpēc Mareks mums nepiezvanījis. Sieviete nosauca citu numuru, sazvanījām īrnieku, kurš pēc pāris minūtēm bija klāt un līgumu parakstīja, pat nelasot. Tagad saprotu, ka tā nav laba zīme, un, iespējams, šādi parakstot, īrnieks līgumu nemaz negrasās pildīt, bet, lai nu kā, līgums viņam tomēr vēlāk kļuva par klupšanas akmeni,» stāsta Inese.

Ar saimnieci tiekas ārpus dzīvokļa

Parakstot līgumu, abi vienojās, ka saimniece ieradīsies mēneša beigās, lai nofiksētu skaitītāju rādītājus. Noteiktajā datumā īrnieka nebija mājās, un telefoniski viņš skaidroja, ka dzīvoklī esot ciemiņi, bet var droši doties turp. «Aizgāju, noņēmu skaitītāju rādītājus un atkal telefoniski brīdināju īrnieku, – ja pēc nodzīvotā mēneša īre netiks samaksāta, miteklis būs jāatstāj. Noteiktajā datumā piezvanīju, ka eju pēc īres maksas, tad arī viss sākās – īrniekam esot problēmas darbā, algas izmaksa aizkavējusies, samaksāšot īsi pirms Ziemassvētkiem. Viņš prata ļoti ticami stāstīt un apvārdot. Lai gan īrniekam bija maksājumi virs 100 latiem, tikšanās reizē viņš varēja samaksāt vien 80 un pārējo solīja atdot nākamajā dienā, turklāt mani sagaidīja ārā pie nama – viņam esot steidzamas darīšanas. Tagad saprotu, ka viņš vienkārši nevēlējās, lai ieeju dzīvoklī.

Jau tad, kad nācu noņemt skaitītāju rādītājus, miteklī atkal sastapu svešas personas, lai gan līgumā bija atrunāts, ka pastāvīgi var dzīvot tikai Mareks un viņa ģimene. Īrnieks toreiz skaidroja, ka tie esot ciemiņi, kas iegriezušies vien uz īsu brīdi. Nodomāju, ka varbūt dzīvoklī atkal ir «ciemiņi» un viņš negrib, lai tos sastopu. Bija dzirdēts, ka īrnieki aiznes no mājas to vai šito, mēs spriedām, ka no šī dzīvokļa tā īsti nav ko aiznest, jo sadzīves priekšmeti, lai gan lietošanas kārtībā, vairs nebija pirmā svaiguma – veļas mašīnu biju nopirkusi lietotu par 50 latiem, speciāli īrnieku vajadzībām. Bet, ak, kā mēs kļūdījāmies...,» stāsta Inese.

Ik dienu jaunas ķibeles

Tālāk sākās sazvanīšanās un īsziņu sūtīšana. Īrnieks izdomāja visdažādākos aizbildinājumus, kāpēc nevar samaksāt. Tā pagāja Ziemassvētki. «Nolēmu nebojāt svētkus ne sev, ne viņam un kārtējo īsziņu nosūtīju jau pēc svētkiem. Saņēmu sirsnīgu apsveikumu un skaidrojumu, ka īrnieks aizkavējies laukos, – Inesīt, mēs te cūciņu kaujam, mazliet parunāsim ar radiņiem, bet, tiklīdz būšu pilsētā, tūdaļ norēķināšos, tu tikai neuztraucies... Kādā pievakarē devāmies ar vīru uz baseinu. Dzīvoklis atrodas netālu, tāpēc nolēmām palūkot, kā klājas īrniekiem. Par mūsu apmeklējumu viņš bija nepatīkami pārsteigts. Iepriekš biju nosūtījusi īsziņu, ka līdz 30.decembrim ir vai nu jāsamaksā, vai jāizvācas. Viņš solīja samaksāt nu jau janvāra sākumā, izdomājot atkal jaunas ķibeles, ka par 170 latiem nācies ielikt automašīnai stiklu, kuras, starp citu, viņam nemaz nav. Ja cilvēks melo pilnīgi visu, tad ir ļoti grūti atšķirt melus no patiesības, tāpēc arī tik ilgi šim cilvēkam ticējām. Ir jābrīnās, kā vispār kādam vienā mēnesī var tik daudz «nelaimju» gadīties... katrā īsziņā ir savs stāsts, katrā īsziņā ir sava nelaime un savs zvērests,» atceras Inese.

Veļas mašīnu esot nodevis remontā

«Skatos, dzīvoklī nav veļas mašīnas. Jautāju, kur palikusi. Esot remontā, bērniņi tur kaut ko esot ne tā saspaidījuši... Atgādināju, ka līgumā atrunāts – bez mūsu ziņas neko no dzīvokļa iznest nedrīkst, vēl jo vairāk, mans vīrs pats prot salabot sadzīves tehniku. Īrnieks zvērēja, ka jau nākamajā dienā veļas mašīna būs mājās, bet kuram meistaram nodevis, paskaidrot nevarēja, un tas jau viesa aizdomas. Tobrīd neiedomājāmies paskatīties, vai nav pazudis arī televizors. Nākamajā dienā saņēmu kārtējo īsziņu, ka veļas mašīna vēl nav saremontēta, esot nepieciešami tās dokumenti... bet es varu nākt un norakstīt skaitītāja rādītājus, viņš ar sieviņu esot bērēs, mājās būšot bērniņi. Kad iepazinos ar rādītājiem, tā vien šķita, ka visa Ogre mazgājusies mūsu dzīvoklī. To, ko mēs, piecu cilvēku ģimene, notērējam trijos mēnešos, to viņš vienā, bet, ja jau cilvēks maksā, ko tad mēs viņam varam teikt. Veļas mašīnas, protams, nav, dokumentus neaiznesām, tik dumji jau neesam. Vienai istabai durvis aizslēgtas. Uzzinājām, ka bērni patiesībā nav viņa un ka mamma nemaz nav bērēs. Tostarp, kāda sakritība, zvana īrnieks, – Inesīt, vai mani bērniņi tur nav nekārtību sataisījuši? Es saku, viss kārtībā, bet gribu tikt iekšā arī otrā istabā. –Vai, mēs to aizslēdzām, lai bērniņi bardaku nesataisa, lai kaut ko nesabojā. Parasti, kad viņš piezvana, pāris vārdus pasaka un paziņo, ka beidzies kredīts, tātad daudzās sarunas noritēja uz mana rēķina. Todien otrā istabā tā arī netikām,» stāsta Inese.

Nosacīts sods par vistu zādzību

«Sākām domāt, vai nevajadzētu vērsties policijā, bet nolēmām nebojāt sev Jaungada noskaņu. Viņš sūtīja īsziņas, ka veļas mašīna teju teju būs mājās. 2.janvārī ieradāmies bez pieteikšanās. Priekšā atkal kaut kādi švaļi, sievu nemanījām. Skatāmies, dzīvoklī vairs nav televizora. Ai, esot nolicis skapī, lai bērniņi nesasit. Prasu, lai parāda. Ved pie viena skapja, ved pie otra, televizora, protams, nav. Laikam jau domāja, ka neprasīšu parādīt. – Ai, Inesīt, es samelojos, slikti tā darīt, bet bija pasākums, un televizors nokrita un saplīsa... Samaksāšot naudiņu. Neiedziļināšos detaļās, bet vīrs noskaidroja, ka viņa novadniekam, mūsu īrniekam, ir nosacīts sods par zādzību – kaimiņam vistas esot nozadzis... Piedraudējām vērsties policijā, ja viņš nenorēķināsies par nodarītajiem zaudējumiem. Īrnieks parakstīja vienošanos, ka atgādās mājās veļas mašīnu, kura, kā vēlāk noskaidrojām, bija nodota lombardā, samaksās par televizoru un atlikušo īres naudu,» stāsta Inese.

Promejot nozog segu

«Norunātajā dienā televizors jau bija izpirkts, bet veļas mašīna vēl joprojām atradās lombardā. Īrnieks lūdzās un rāpoja uz ceļiem, apelēja pie bērniņiem, – lai tikai mēs nedodamies uz policiju. Īrniekam nebijis mums ko maksāt, tāpēc arī mūsu veļas mašīnu nodevis lombardā un vēlāk cerējis izpirkt ... Galu galā mūsu veļas mašīnu viņš tomēr izpirka un lepni ar taksometru nogādāja mājās, taču sapratām, ka izvākties viņš nebūt neplāno, – vajagot laiku, nav kur iet... Sievas un bērnu tobrīd jau vairs nebija. Mūsu mērs nu bija pilns – īrniekam devām laiku līdz vakaram izvākties. Mana māte paziņoja, ka no dzīvokļa prom neies. Pusotras stundas laikā īrnieks jau bija atradis citu dzīvokli Ogrē un, prom ejot, vēl pamanījās nozagt vienu tautisko segu. Otru paņemt nesanāca, jo uz tās sēdēja mana māte...Šobrīd viņš ir palicis parādā 45 latus un maksu par patērēto ūdeni, bet, lai nu paliek, mēs esam priecīgi, ka šī epopeja beigusies. Tiesa gan, nākamajā dienā pie durvīm atskanēja zvans – sveši vīrieši meklēja dzīvokļa saimnieku, kurš no viņiem aizņēmies ievērojamu naudas summu... Tiem puišiem bija lieli brīnumi, ka dzīvoklis īrēts un «saimnieks» šeit mitinājies vien divus mēnešus,» savu stāstu noslēdz Inese.

Par zādzību jāziņo policijai

Valsts policija regulāri saņemot iesniegumus gan no dzīvojamās platības izīrētājiem, gan īrniekiem. Faktiski, tas nav policijas uzdevums – panākt, lai īrnieks samaksātu dzīvokļa īpašniekam īres naudu. Tas ir civiltiesisks strīds, kas risināms tiesā, taču, kā skaidro valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Karīna Larionova, ja īrnieks dzīvokļa saimnieku ir apzadzis, jāvēršas policijā, jo tas jau ir krimināli sodāms pārkāpums.

Lai sevi un savu īpašumu pasargātu no ļaundariem, Valsts policijas darbinieki iesaka, pirms kādam uzticēt dzīvokļa atslēgas, iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par darījuma partneri. Arī īrniekam ir jāpārliecinās, vai izīrētājs ir tiesīgs izīrēt dzīvojamo telpu. Bet galvenais – rakstiskā veidā jānoslēdz īres līgums, tajā paredzot visus nosacījumus, norādot arī telpu tehnisko stāvokli, tajā esošās mantas, skaitītāja rādītājus, kārtību kādā tiek segti parādi, ja tādi rodas utt. Un pirms līguma parakstīšanas tas noteikti ir arī jāizlasa.

*pieticīgi, pieticīgi (krievu val.)
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības