Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresnovads.lv/Fakti.lv
  Publicēts: 2016-10-27  10:22:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Ogrēnieša Ēvalda Ribuļa grāmatas “Sibīrijas stāsti” atvēršanas svētkos 26.oktobra pēcpusdienā Ogres novada Kultūras centra Mazajā zālē pulcējās neparasti daudz ļaužu.

Savu likteņbiedru sveikt kuplā skaitā bija atnākuši Ogres politiski represēto kluba biedri gan no Ogres, gan novada pagastiem – katram no viņiem atmiņās un sirdīs ir savs stāsts, un katra cilvēka likteņgaitās piedzīvotais un pārdzīvotais veido tautas kopīgo stāstu. Tie, kuri paši izcietuši izsūtījuma gadus Sibīrijā, Ē. Ribuļa grāmatu droši vien nespēs lasīt, nekavēdamies paši savās atmiņās, neatcerēdamies savas gaitas svešatnē.

“Savas jaunības desmit skaistākos gadus atstāju skarbajā Sibīrijā. Tam laikam veltīts kāds pussimts stāstiņu – par redzēto un pārdzīvoto, par pašaizliedzību un mīlestību, naidu un nodevību, attēloti patiesi notikumi un ļaužu likteņi, skatīti un vērtēti ar trīspadsmitgadīga zēna, vēlāk citreiz pārāk nopietnām,” savas grāmatas priekšvārdā raksts tās autors.

Grāmatā “Sibīrijas stāsti” Ē. Ribulis atgādina, ka 1949.gada 25.martā no Latvijas tika deportētas 13 624 ģimenes, vairāk nekā 42 000 cilvēku – uz Omskas stepēm, uz Tomskas un Krasnojarskas novadiem, uz Baikāla un Amūras mežonīgajām taigām. Izsūtīto skaitā arī 1093 cilvēki no Ogres rajona.

“Sibīrijas stāstu” varoņi ir Latvijas ļaudis – no grāmatas autora dzimtās Saukas, no citiem Sēlijas pagastiem un pilsētiņām, no Latgales, Kurzemes, Vidzemes, Rīgas, arī no Ogres.

“Stāstu notikumi un varoņi ir viņi – mani laikabiedri, daudzi jo daudzi no viņiem tagad jau devušies Mūžības ceļu gaitās. Tēlojumos ieskicēti ļaudis un patiesie notikumi ir laika posmā no 1949. līdz 1959.gada gan Omskas un Tomskas apgabalos, gan Latvijā,” atklāj grāmatas autors.

“Sibīrijas stāstu” atklāšanas svētkos mīļi un sirsnīgi Ribuļa kungu sveica viņa vistuvākie cilvēki – bērni, mazbērni, radinieki. Grāmatas autoru sveica Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Artūrs Mangulis, Ogres politiski represēto kluba valde un biedri, novadnieki no Ribuļa kunga dzimtās puses Saukas, no Viesītes, pārstāvji no “Latvijas dzelzceļa”, kurā grāmatas autoram aizvadīta daļa darba mūža (Ē. Ribulis pēc Tomskas Dzelzceļa institūta kā jaunais speciālists tika nosūtīts darbā uz Rīgu), Ogres literārās apvienības “Sirdsdoma” vadītāja Ilga Rēdmane. Savukārt svētku pasākuma dalībniekiem Ribuļa kungs dāvināja savu jauno grāmatu – ar autogrāfu, protams. Grāmata “Sibīrijas stāsti” interesentiem būs pieejam arī Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novadu bibliotēkās.

“Viss paliek kā neatminama mīkla – vai kā zaudējums, vai kā ieguvums? Un kur, un kas mēs būtu, ja nu tā nebūtu noticis…” grāmatas izskaņā savas pārdomas pauž autors, izskaņas akordam atvēlot dažus no saviem dzejoļiem, arī šo:

Pie dzimtenes tālajiem krastiem

Es kavējos drūmajās stundās,

Lai klusajās viļņu dziesmās

Skanētu man tik mīļo balsis –

Gan baltajos ķiršu dārzos,

Gan skaudrajās rudens debesu tālēs,

Vēl ziedošo pļavu zālēs.

(Mīļo balsis. 1959.g.)

Grāmatai “Sibīrijas stāsti” dienas gaismu ieraudzīt ir palīdzējusi arī Ogres novada pašvaldība, piešķirot finansējumu projekta konkursā “Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši – Ogres novadam!” (“R.A.D.I. – Ogres novadam”).




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības