Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Gunta Šmidre, Ogres Vēstures un mākslas muzeja informācijas speciāliste
  Publicēts: 2014-05-15  20:35:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

   

„Šī ēka ir viena no pilsētas pērlēm, viena no retajām autentiskajām ēkām, kas Ogrē ir pieejama apmeklētājiem. Kaut arī šobrīd vizuāli un tehniski bēdīgā situācijā, tā vēl joprojām nes sevī pirmskara Jaunogres garu”, -tā par  vienu no Ogres skaistākajām, pagājušajā gadsimtā celtajām ēkām, Jaunogrē, Gaismas prospektā 2/6 -bērnu sanatoriju „Mālkalne” (tagad BUKUS rehabilitācijas nodaļu) teic Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Iveta Ruskule.

Un tieši šī ēkas nozīmība mūsu pilsētas vēsturiskajā kontekstā ir viens no iemesliem,, kāpēc Starptautisko muzeju dienu 18.maijā Ogres Vēstures un mākslas muzejs nolēmis atzīmēt tieši šeit- aicinot  ikvienu uz radošo pasākumu ciklu „Cīrulis piestāj Ogrē” visas dienas garumā .
 
Gatavojoties pasākumam, neliels ieskats ēkas vēsturē, kuras ēdamzāle šovasar , līdz 31.augustam būs atvērta ikvienam interesentam. Apmeklētāji  varēs skatīt ne tikai mākslinieka Anša Cīruļa zīmētās freskas uz ēdamzāles sienām, bet arī apmeklēt Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbinieku sagatavoto izstādi „Cīrulis piestāj Ogrē”, kurā  būs eksponētas A.Cīruļa darbu faksimilkopijas no sērijām „12 mēneši” un „Latviešu tautas tērpi”(oriģināli glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā).
 
Ēka Ogrē, Gaismas prospektā 2/6, dabas parka „Ogres Zilie kalni” piekājē ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis un viens no pēdējiem ievērojamā  Latvijas arhitekta Konstantīna Pēkšēna  (1859. – 1928.) darbiem. Tās būvniecība sākās 1926.gada jūlijā, kad pēc Rīgas Centrālās slimo kases pasūtījuma tika likts pamatakmens Rīgas trūcīgo bērnu atpūtas namam „Mālkalne”.  Jau 1927.gada vasarā atpūtas nams ar 120 vietām novājinātiem bērniem bija atklāts. Ēkas arhitektūra ir izteiksmīga un formās bagāta, tā reprezentē sava laika tendences, kas izpaužas historismam raksturīgā retrospektīvā stilistiskā daudzveidībā. Arhitektoniski un vēsturiski nozīmīgā ēka iekļaujas vienotā Jaunogres vēsturiskās apbūves raksturā. 
 
Ēkas otra lielākā vērtība ir tās iekštelpu mākslinieciskā apdare. 1927. gadā māksliniekam Ansim Cīrulim tiek uzdots „izdaiļot” bērnu atpūtas nama iekšieni. Visgreznākā telpa ir ēdamzāle, tās sienas rotātas ar freskām, kurās attēlota bērnu pasaule – auklīte, kas stāsta pasakas un teikas par tālām zemēm, koku stādīšana, zinību apgūšana, rotaļāšanās un dejošana. Gleznas izpildītas ar kazeīnu kā saistvielu uz kaļķa pamata. Šie gleznojumi ir valsts nozīmes mākslas piemineklis. 
 
Sanatorija ir labi saglabājies veselības iestādes piemērs ar mākslinieciski nozīmīgu interjera apdari, kas spilgti raksturo sava laika stilistiskās tendences.  Dārzā aiz ēkas apskatāms visai rets starpkaru perioda mākslas mantojuma piemērs – dekoratīva betona lējuma vāze, ko rotā figurāli ciļņi, kuru autors, visticamāk, arī ir A.Cīrulis.  
 
Šobrīd kādreizējais bērnu atpūtas nams „Mālkalne”, vēlāk tuberkulozes sanatorija „Ogre”, pārtapis par Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas rehabilitācijas nodaļu.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības