Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Natālija Ketnere, laikraksta "Ņeģeļa Ogre" redaktore
  Publicēts: 2009-05-08  07:16:00 / Viedokļi
 
 Ziņot redakcijai  

Vēlēšanām tuvojoties, publicējam rakstu sēriju par 2005. gada pašvaldību vēlēšanām. Turpmāk atcerēsimies domes darba svarīgākos notikumus četru gadu garumā. Šoreiz – skatījums par 2005. gada vēlēšanu rezultātiem.

Kas ir jaunie? – Tie paši vecie!

“Kas ir jaunie?” - tādu jautājumu uzdevām publikācijās apmēram divus mēnešus pirms vēlēšanām.
Tāpat centāmies uzminēt – vai paliks galvenais deputātu kodols, kas nebija mainījies nu jau daudzus gadus. Tagad droši var teikt, ka “kodols” ir saglabājies. Trūkst vienīgi M. Morozovas un R. Pabriežas.
Raksturojot vēlēšanas Ogrē, var droši izmantot tos pašus epitetus, ko arī visā valstī kopumā,- “netīras”, “apkaunojošas”, “teātris”.
Patiesībā tik zema vēlētāju aktivitāte Ogres rajonā vēl nekad nav bijusi. 1997. gadā – 53%, 2001. g. - 61%, bet 2005. g. - 50%. No 20 tūkstošiem balsstiesīgo iedzīvotāju novēlēja tikai puse, t. i., apmēram 10 tūkstoši.
Atlikušajai pusei šīs vēlēšanas bija pilnīgi vienaldzīgas. “Nevienam vairāk neticu” - tāds ir galvenais vēlēšanu ignorētāju arguments.
Partija “Ogres novadam”, kura skaitās šo vēlēšanu uzvarētāja, ieguva tikai 15% vēlētāju balsu. Pārējās – vēl mazāk.

Kompromātu cīņas

Šīs vēlēšanas pilsētas vēsturē noteikti ieies kā vienas no “netīrākajām”. Galvenā cīņa izvērtās starp partiju “Ogres novadam”, kuru īsi pirms vēlēšanām nodibināja pilsētas mērs Edvīns Bartkevičs, un partiju “Jaunais laiks” ar gaļas pārstrādes kombināta “Triāls” īpašnieku Ludvigu Tribocki priekšgalā. “Jaunais laiks” Ogres domē rēķinājās ar septiņām vietām no 13 iespējamām. Tribocka kungs priekšvēlēšanu kampaņu uzsāka ļoti aktīvi. Uzstājoties partijas rīkotajos pasākumos, viņš pie visa vainoja veco domi.

Taču nepatikšanas uzbruka arī pašam Tribockim: kombinātā sākās pārbaudes, tika atklāti pārkāpumi. Savukārt domē tika iesniegts iedzīvotāju pieprasījums atņemt L. Tribockim Pilsētas goda pilsoņa nosaukumu, ko viņam pirms pusotra gada piešķīra par labdarību un sabiedrisko organizāciju atbalstīšanu. Deputātu vairākums nekavējoties nobalsoja par Goda pilsoņa nosaukuma atņemšanu.

Tāds deputātu lēmums izsauca vētrainas diskusijas plašsaziņas līdzekļos. Paredzēja, ka “kompromātu cīņu” dēļ partijas zaudēs daudz savu atbalstītāju un tie nobalsos par citām partijām. Turklāt “Ogres novadam” jeb Bartkeviča partijai tika 3099 vēlētāju balsis (2001. gadā Bartkeviča partija bija “Latvijas ceļš” un ieguva 3346 balsis).

Politiskās partijas “Ogres novadam” deputātu sarakstā, neskaitot “veco gvardi” - Bartkeviču, Javoišu, Morozovu, Sokolovu-, iekļāva arī pazīstamus uzņēmējus, piemēram, Andreju Ceplīti (tirdzniecības centrs “Elvi”).

Lai gan sarakstā neiekļuva, tomēr partiju aktīvi atbalstīja I. Skrebelis (maizes kombināts “Fazer”), kā arī citi ne tik pazīstami un ne tik lieli uzņēmēji. Un tā partija “Ogres novadam” ieguva četras vietas pilsētas domē. Par vienu vietu mazāk – trīs – pienācās “Jaunajam laikam” (1976 balsis). Nu Tribocka kungs pie svārku atloka var nēsāt divas nozīmītes – deputāta un Goda pilsoņa, kuru viņš solīja neņemt nost, neskatoties uz domes lēmumu.

Līderu trijotnē – arī apvienība “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK. Tās sarakstā lielu biznesmeņu un oligarhu gan nav – visi tikai ārsti un skolotāji. Arī elektorāts no 2001. gada palicis gandrīz tas pats: 1130 balsis 2001. g. un 1009 balsis – 2005. g. Priekšvēlēšanu reklāmas kampaņā īpaši tika atzīmēti tēvzemiešu Eiroparlamenta deputātu panākumi, bet medicīna... par to ārsti - kandidāti praktiski nepieminēja. Kāpēc gan lieki uztraukt tautu, it sevišķi vēl pirms gaidāmās 1. aprīļa veselības aizsardzības reformas?

Sociāldemokrāti šajās vēlēšanās cieta smagus zaudējumus – no 1918 balsīm 2001. gadā līdz 435 šajās vēlēšanās. Bet pietika arī ar tām, lai partijas “lokomotīve” Gunārs Kārkliņš iekļūtu domē.

Tautas partijai kritums uz pusi: 2001. gadā – 1036, bet 2005. g. - 518 balsis. Un atkal “lokomotīve” Juris Tukišs iegūst deputāta krēslu.

Kristīgi demokrātiskā savienība (KDS), šajā sarakstā veidojot internacionālu komandu, nebija paredzējusi nacionālos aspektus. Visā Latvijā centriskās partijas cieta sakāvi. KDS saraksts 2001. gadā ieguva 445 balsis, un domē iekļuva R. Pabrieža. Tagad KDS dabūja 334 balsis. Zaudējumu iemesls – vēl vienas “mācītāju” partijas – Latvijas Pirmās partijas (LPP) – parādīšanās Ogrē. Daļa balsu pārgāja pie viņiem, un rezultātā ne KDS, ne LPP domē neiekļuva.

Tas pats, bet ne tas

Ogrē 2005.gadā pirmoreiz startēja politisko organizāciju apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL). 2002. gadā Saeimas vēlēšanās par PCTVL Ogrē nobalsoja gandrīz 2000 vēlētāju. 2005. gadā pašvaldību vēlēšanās tā savāca 487 balsis. Pašam par pārsteigumu domē iekļuva Jaunogres vidusskolas sporta pasniedzējs Vladimirs Paškovičs. Viņš gandrīz atteicās no deputāta goda, bet pēc tam pārdomāja. Grūti jaunietim – no vienas puses jāattaisno PCTVL nosaukums, jāpaceļ cīņas karogs par krievvalodīgo tiesībām, jāizveido krievu skolu aizstāvības štābs utt. No otras puses – Jaunogres vidusskolas direktore, kuras pakļautībā jāstrādā, un ar to viss ir  izteikts.

Jaunajā domē ir vēl viens jaunietis, kurš, pēc visa spriežot, nebūs kluss un paklausīgs. Tas ir Pēteris Dimants no savienības “Latvijas ceļš” (517 balsis). Viņš presē jau paziņoja, ka uz viņu izdarīts spiediens un pat piedāvāta liela naudas summa, lai atbalstītu vajadzīgo koalīciju. P. Dimants drosmīgi pateica: “Es neesmu prostitūta un nepārdodos.” Jaunais uzņēmējs domē uzreiz sāka darboties trīs pastāvīgās komitejās, lai tādējādi attaisnotu vēlētāju uzticību un ātrāk veicinātu pilsētas attīstību. Nu paskatīsimies, kā tas viņam izdosies.

Un vēl viens deputāts, kuru neesam pieminējuši,- Arvis Auziņš (Latvijas Zaļā partija), Ogres estrādes direktors. Protams, viņš lobēs sava biznesa intereses. Estrādi taču grib privatizēt. Tās attīstībai, arī klubam “Bermuds” būs vajadzīgi līdzekļi. Tātad -  vēl vairāk mūsu bērnu pazudīs tusiņos un diskotēkās.

Ko mēs iegūstam

No iepriekš teiktā var secināt – lai gan pilsētas domes kodols palicis iepriekšējais, arī priekšsēdētājs un vietnieks, tomēr pati dome kļuvusi citādāka. Lielais un vidējais bizness ir ienācis domē – tieši vai pastarpināti, tas vairs nav svarīgi. Labi, ja biznesa intereses sakritīs ar tautas interesēm, bet ja ne?

Spriežot pēc pirmajiem balsošanas rezultātiem, pašreizējai koalīcijai ar E. Bartkeviču priešgalā ir 10 balsis no 13. Vai domes darbs būs stabils, bez apvērsumiem kā iepriekšējā sasaukumā, to rādīs laiks. Un vai “Jaunā laika” deputāti spēs samierināties ar opozīcijas statusu vai turpinās cīņu par svarīgajiem amatiem. Piemēram, kā tas notiek Rīgas domē.

Bet ir taču vēl arī tauta, tas pats “vienreizējais elektorāts”. Tauta, sadalīta divās nesamierināmās nometnēs, ar bažām raugās nākotnē, kad nevis pa dienām, bet pa stundām visam aug cenas. Sociālā spriedze kļūst aizvien saspringtāka, un, ja tautas pacietības mērs būs pilns, tad neapmierinātība gāzīsies pāri deputātiem, kuri šajos laikos nav vis tautas kalpi, bet gan ir politisko intrigu vergi.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

Sniegbaltīte>Gintam 
2009-05-26  21:14:28
Tev ir laba un pareiza intuīcija.To,ka P.Dimanta potents un zināšanas nav izsmeļamas,to pārliecinājos jau studiju laikā.Lai tauta izvēlās,bet līderā pozīcijā,diemžēl, redzu P.Dimantu!

Gints 
2009-05-25  00:29:01
Nu labs labs tas Pēteris, visi taču to zin, gudrs, smuks, izcils, uguns arī iekšā ir... bet kurš tad ir pelnījis kopā ar viņu strādāt Sniegbaltīt? varbūt viņš viens lai uzņemas šo nastu?

Sniegbaltīte 
2009-05-24  23:08:49
Es uzskatu,ka nevar domē sēdēt deputāti ar apšaubāmām izglītībām,un pensijas vecuma deputāti,jo viss jau ir mainījies,par likumiem vispār tādiem cilvēkiem grūti spriest.P.Dimants ir pabeidzis vairākas augstskolas,un vēl turpina studēt Doktorantūrā -Banku augstskolā.Paraugvariants!

Gints 
2009-05-24  18:06:36
Edvīnam ir slikta aura, naudiņu sapelnīja, laiks pensijā :)

Nēmo 
2009-05-24  17:52:00
Lielākais intrigants ir Kārkls un JL.Ļaunuma perēklis Ogres domē.Tauta esat nomodā !!!

Juris 
2009-05-24  17:42:00
Vislabākie kandidāti ir pozīcijas deputāti,kuri nekaitē tautai,un nebremzē pilsētas attīstībai.Ogrres novada partija-ļoti labs piemērs ar Bartkeviču un Dimantu priekšgalā!

zinAtājs_cccp 
2009-05-24  17:30:06
Vot zinu,ka esi "pakaļu laizītāts".Četrus gadus kā kāmis līdi,kur un kam,tagad pat pieci santīmi neesi vērts,nevienam neesi vajadzīgs.Vari izpaust sevi stulbībās.

Gints  
2009-05-08  09:56:27
Bravo!

vlaģiks 
2009-05-08  09:37:50
es gan esmu prostitūta

cccr 
2009-05-08  08:24:25
Es neesmu prostitūta un nepārdodos - smiekls nāk visus četrus gadus skraidīji pie tiem, kuriem ir izdevīgāk

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības