Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ogres novada domes preses dienests
  Publicēts: 2013-10-15  08:50:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

   

11.oktobrī Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) pulcējas pārstāvji no 25 Latvijas pašvaldībām, lai uzsāktu dalību Latvijas nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā (NVPT). Par iestāšanos NVPT īpašu Apliecinājumu saņēma arī Ogres novada pašvaldība.

Pašvaldības, kas iesniegušas nepieciešamo dokumentāciju un kā pirmās iestāsies NVPT, ir Aizkraukles, Aknīstes, Balvu, Cēsu, Daugavpils, Garkalnes, Iecavas, Jaunpils, Kuldīgas, Mārupes, Nīcas, Ogres, Olaines, Priekules, Rucavas, Rundāles, Salas, Siguldas, Skrundas, Strenču, Tērvetes novadi un Jēkabpils, Jelgavas, Liepājas un Rīgas pilsēta.

Slimību profilakses un kontroles centra apliecinājumu par to, ka Ogres novada pašvaldība 2013. gada 11. oktobrī ir iesaistījusies Latvijas Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā, saņēma Ogres novada domes priekšsēdētāja Vita Pūķe.

Ogres novada dome par iesaistīšanos Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā lēma šī gada 23. maijā. V.Pūķe skaidro, ka pēc svinīgā pasākuma SPKC notika arī darbības konference, kuras laikā tika iezīmētas tālākās darbības formas un sniegts ieskats iepriekšējā perioda darbībā.

„Pēc dzirdētā radās secinājums, ka mūsu novadā veselības veicināšanas jautājumi tiek risināti ļoti veiksmīgi. Daudzviet pašvaldībās veselības veicināšana ir sekundārs jautājums, balstās tikai uz brīvprātīgu iniciatīvu, taču mēs to esam izvirzījuši par prioritāti un mērķtiecīgi to arī īstenojam,” norāda V.Pūķe, kā piemēru minot sabiedrības veselības organizatores Baibas Drones aktīvo darbu, tāpat atsevišķi speciālisti nodarbojas ar jauniešiem aktuāliem, tostarp ar veselību saistītiem jautājumiem. 2007. gadā Ogres novadā darbu uzsāka Zemgales Mutes veselības centra zobu higiēniste Inese Vīksne, kura kopš 2009. gada veic profilakses darbu visā novadā, izmantojot mobilo zobārstniecības autobusu. Septembrī Ogrē, Mālkalnes prospektā 30, darbu uzsāka Profilakses punkts, kurā ir pieejami dažādi pakalpojumi ne tikai atkarīgajiem, bet arī viņu ģimenēm. Profilakses punktā strādā sociālais darbinieks, sociālais rehabilitētājs, medmāsa un ielu sociālais darbinieks.

V.Pūķe skaidro, ka perspektīvā sabiedrības veselības veicināšanas darbu plānots paplašināt, piedāvājot arī citus pakalpojumus, kas veicinātu iedzīvotāju veselību. Piemēram, sadarbībā ar dažādām nevalstiskajām organizācijām, ierīkojot Veselības istabu, kur iedzīvotāji varētu saņemt informāciju par profilakses pasākumiem, noteikt veselības stāvokli (izmērīt asinsspiedienu, noteikt cukura un holesterīnu līmeni asinīs) un saņemt cita veida konsultācijas (šāda istaba jau darbojas Cēsīs). Plānota arī sadarbības paplašināšana ar aptieku tīklu par informācijas izvietošanu un izplatīšanu.

Iesaistoties minētājā veselīgo pašvaldību tīklā, pašvaldība saņems noderīgus informatīvos materiālus un informāciju, ko tālāk nodot saviem iedzīvotājiem, sabiedrības veselības organizatoriem būs iespēja apmainīties ar tīklā iesaistīto citu pašvaldību speciālistu pieredzi, būs iespēja piedalīsies Latvijas mēroga pasākumos, ko organizēs SPKC. Piemēram, nākamais gads ir noteikts kā Ģimenes veselības gads, un veselības veicināšanas speciālisti, rīkojot pasākumus, aicināti akcentu likt uz visu ģimenes locekļu veselības veicināšanu. Savukārt tīklā iesaistītajām pašvaldībai SPKC jāsniedz atskaites par paveikto un plānoto, kur visa informācija tiek apkopota un nodota tālāk.

Priekšsēdētāja vietniece norāda, ka pasākuma laikā SPKC 11. oktobrī aicinājusi kādu no turpmākajām SPKC konferencēm rīkot Ogrē, jo tās laikā sabiedrības veselības koordinatori varētu iepazīties ar šajā jomā paveikto mūsu novadā. 

Veselīgo pašvaldību tīkla mērķis ir sekmēt labas prakses piemēru, pieredzes un ideju apmaiņu starp pašvaldībām, atbalstīt pašvaldības dažādu sabiedrības veselības un veselības veicināšanas jautājumu risināšanā lokālā līmenī, kā arī paaugstināt pašvaldību darbinieku izglītotību sabiedrības veselības un veselības veicināšanas jautājumos.

Pirmie sagatavošanās darbi NVPT izveidei tika uzsākti jau 2012. gadā ar mērķi palielināt pašvaldību lomu iedzīvotāju veselības veicināšanā, aicinot pašvaldības aktīvāk iesaistīties dažādās veselības veicināšanas aktivitātēs.

Latvijas NVPT var iestāties ikviena pašvaldība, kas ir ieinteresēta un izpilda nepieciešamos kritērijus:

1.pašvaldības domes atbalsts un lēmums par dalību tīklā;
2.regulāri tiek īstenotas veselību veicinošas aktivitātes un pasākumi;
3.tiek noteikts tīkla koordinators un atbildīgā politiskā amatpersona, kas nodrošinās veselības jautājumu pārstāvēšanu un virzīšanu pašvaldībā. Kā arī notiek starpsektoru sadarbība, lai tiktu īstenoti NVPT kritēriji pašvaldībā.

Latvijas NVPT ir daļa no Pasaules veselības organizācijas (PVO) Veselīgo pilsētu programmas (Healthy Cities), kas ir pirmā programma, kur PVO sadarbojas tieši ar vietējām autoritātēm vietēja līmeņa veselības veicināšanas jautājumu risināšanai. Saskaņā ar Veselīgo pilsētu programmu, katra dalībvalsts arī var veidot savu nacionālo Veselīgo pilsētu/pašvaldību tīklu, kāds tagad ir izveidots arī Latvijā. Katrs nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls ir unikāls un attīstās saskaņā ar pašvaldību vajadzībām un pieejamajiem resursiem, balstoties uz lokālo kulturālo un likumisko ietvaru. Eiropas reģionā šobrīd ir izveidojušies 30 PVO Nacionālie veselīgo pašvaldību tīkli, kas apvieno vairāk nekā 1400 pašvaldības savu iedzīvotāju veselības veicināšanai. 

 




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības