Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2013-07-31  23:50:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Mutes vēzis var parādīties dažādās formās un attīstīties arī lūpu rajonā, visbiežāk - kā nedzīstoša čūla, informē Zemgales mutes veselības centra zobu higiēniste Inese Vīksne.

Ja čūla nesadzīst divu nedēļu laikā, nekavējoties jāapmeklē zobārsts vai ģimenes ārsts. Dažreiz balts vai sarkans plankums mutē var izveidoties par vēzi. Bieži mutes vēzis lokalizējas zem mēles. Mēles saknes vēža gadījumā pirmais simptoms ir rīšanas traucējumi. Kakla limfmezglu rajonā var parādīties sacietējumi, mezgli. Šādos gadījumos nekavējoties jādodas pie zobārsta vai ģimenes ārsta.

Vēzis vienmēr attīstās nemanot un bez sāpēm, tādēļ mazāko aizdomu gadījumā jāvēršas pie speciālista. Mutes vēzi var izraisīt smēķēšana - visi tabakas lietošanas veidi negatīvi iedarbojas uz audiem. Tabaka cigaretēs, cigāros un pīpēs satur vairāk kā 4000 kaitīgu ķīmisku vielu un gāzu un 50 no tām ir kancerogēnas jeb vēzi veicinošas. Arī tabakas izstrādājumos ar samazinātu nikotīna daudzumu atrodamas 3000 ķīmiskās vielas, no kurām 28 ir kancerogēnas. Vislielāko negatīvo ietekmi uz mutes audiem rada ķīmiskās vielas, taču audu bojājumi rodas arī tad, kad mutes audi tiek sakarsēti un izžūst smēkēšanas laikā. Kontakts ar kairinošām ķīmiskām vielām, kurš rodas, lietojot visa veida tabakas izstrādājumus, relatīvi īsā laikā var izraisīt izteiktu mutes audu bojājumu.

Par vēža rašanos var liecināt leikoplakiji - balti plankumi, kurus visbiežāk var redzēt uz vaigu iekšējām virsmām. Tos var izraisīt tabakas lietošana, arī sliktas izņemamās protēzes, atlūzušu zobu malas. Leikoplakiju mutē uzskata par pirmsvēža stadiju, kas var pāriet vēža stadijā. Ja tabakas lietošana tiek pārtraukta, baltie plankumi var izzust dažu nedēļu laikā. Lai izslēgtu vēža rašanās iespēju, zobārsts var nozīmēt biopsiju - maza audu gabaliņa paņemšanu no leikoplaktijas rajona.

Mutes vēža rašanos var veicināt arī alkohols. Spirtoto dzērienu lietošana negatīvi ietekmē visas organisma funkcijas. Mutes dobuma gļotāda ir pirmā, kas tiek kairināta ar alkohola sastāvā esošo spirtu. Regulāri un ilgstoši lietojot alkoholu, tiek izjaukts mutes dobuma mikrofloras dabiskais līdzsvars. Lai samazinātu risku saslimt ar mutes vēzi, ieteicams ierobežot asu, vircotu un piparotu ēdienu lietošanu. Ēdienkartei jābūt daudzveidīgai un sabalansētai.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības