Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Benita Trasūne, ogresnovads.lv
  Publicēts: 2013-07-30  09:10:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

   

„Kaltiņu” mājas pagalmā Suntažos dzīvās vēstures elpa it visur – tajā, kas ticis celts, un tajā, kas ticis nopostīts. Te satiekas praktiskais latvietis ar zvaigžņu latvieti. Iesi pa labi, nonāksi Latvijas tumšgalvaino aitu šķirnes ganāmpulkā, iesi pa kreisi – bijušajā skābbarības tornī atradīsi observatoriju.

   

Saimniekmājas sarkano ķieģeļu ēka ar gadskaitli 1929 izturējusi visus laikus, nu tikusi pie jauna jumta un apkures sistēmas, bet pagalmā noliktie sakusušie akmeņi, kurus Arņa vectēvs atnesis no izpostītā ķieģeļcepļa, ir vairs tikai apliecinājums tam, kas reiz bija. Atdzimstošā „Kaltiņu” lielā kūts - tas ir īpašs stāsts. Saimnieki - Arnis un Anna Ginteri - vienlīdz aizraujoši stāsta gan par aitām, gan zvaigznēm.

Par aitām
Esam piebiedrojušies aitu audzētāju pulkam, ieguvuši šķirnes audzēšanas saimniecības statusu un kļuvuši par pirmo un pagaidām vienīgo uzņēmumu, kuram šāds statuss piešķirts Ogres novadā. Tāda jau bija mūsu sākotnējā iecere, kad te atnācām dzīvot. Lai saimniecība pati sevi uztur, citādi tā lēnām iet postā. Atnācām ar 3 aitām un 6 vistām. Tagad pamazām kūts piepildās.

Atsevišķā nožogojumā divi teķi – pa vienam uz 50 aitām. Viens no 2009. gada, otrs – 2012. gada aitu audzētāju asociācijas izsolē gūtais. Pašlaik mērķis ir palielināt ganāmpulka apjomu. 100 mātes ir viegli sasniedzams rezultāts, bet, lai sāktu atmaksāties, vajag vismaz 200 un vairāk. Jānodrošina kvalitātes normas.

Lielās aitas dzīvo kūtī, papildus tiek piebarotas, atpūšas pirms lecināšanas. Mazie mitinās ārā. Ainavas kopēji. Aitkopība ir pateicīga nozare. Aitas kā labas pļaujmašīnas noēd zāli, dīķa malas noblietē. Cirpējus aicinām vienu reizi gadā – pavasaros. Kur likt vilnu, pašlaik realizējuma nav.

„Kā Anglijā,” Arnis smejas. „Divi vīri veļ lielu vilnas kalnu. Uz kurieni? Uz ugunskuru.” Bet – ja nopietni. Apjautājot citus aitu audzētājus - ir pagasti, kur sievas pēc vilnas gandrīz rindā stāvot. Mazgājot, izmīcot ar kājām (veselības kūre - tādējādi mīkstina cieto ādu uz pēdām), mainot pret dziju, pret segām. „Vai tas būtu iespējams arī Suntažos? ” prāto Anna. „Vilnu varam piedāvāt. Var nākt un ņemt. Tikai pašiem jāmazgā."

„Vēl mums te vistas un zosis ar aitām kopā tusējas,” rāda saimnieki. Aiz kūts iežogojumā draudzīgi sadzīvo visdažādākie mājputni: skrējējpīles, cekulpīles, muskuspīles, pērļu vistiņas, tītari... Tīkls pārvilkts pērļu vistiņu – mazo tarkšķu – dēļ, lai nelec pār žogu.  Kūtī aug mazie cālēni - Kalsnavā „Gribēnu” zemnieku saimniecībā iepirktie.

Ir savas bišu saimes. Saimniecība plaukst.

Par zvaigznēm
Pavasaros un rudeņos observatorijā notiek plaši zvaigžņu vērotāju pasākumi. Nākamais – oktobrī. SIA StarSpace viens no galvenajiem mērķiem ir astronomijas popularizēšana un sabiedrības izglītošana astronomijā.

Observatorijas 1. stāvā aprīkota lekciju telpa. Tā kā pasākumos apmeklētāju loks plašāks par telpas iespējām, ir tehniskais aprīkojums, lai nodrošinātu retranslāciju uz 3. stāvu, kur iespēja ne tikai klausīties lekciju, bet arī līdzdarboties, uzdodot jautājumus mikrofonā. Te notikušas arī attālinātās lekcijas no Vācijas, Latvijas. Nodrošināta pasākumu translācija internetā. Ar tehnisko aprīkojumu piedalāmies LU ikmēneša Latvijas Astronomijas biedrības sēdēs. Esam noturējušies un ejam tālāk. 1.stāvā ir īpašs ekrāns, kurā lasāmi ziedotāju vārdi, kuri palīdzēja observatorijai „grūtos laikus izvilkt”.

Observatorijas lepnums – lielais teleskops – nolīmeņots, izveidoti grīdas stiprinājumi, grīdas paaugstinājums. Pielikta jauna elektronika. Elektrības patēriņš liels. Ventilators visu laiku ieslēgts. Kad Latvenergo noteica Starta tarifu, domājām, ka tas ir uz mēnesi. Tad mēs iekļautos. Nācās paaugstināt apmeklējumu maksu. Bijām sākotnēji rēķinājušies arī ar lielāku apmeklētāju skaitu. Bet ir prieks par tiem, kuriem Visums interesē, tie mūs atrod.

Starspace konkursa uzvarētājai firmai balvu piešķīrām – brīvbiļetes observatorijas apmeklējumam. Firmas darbinieki ilgi bija maldījušies, līdz mūs atrada. Uzdāvināja mums ceļa norādes uz Kaltiņu observatoriju. Pēc garas saskaņošanas zīmes nu uzliktas.

"Veiksmīgi jāprot sabalansēt māju, aitas, observatoriju”, tā savu saimniecību raksturo Arnis un Anna.”Esam par sadarbību. Mūsu mērķis ir veicināt bērnos un jauniešos ne tikai interesi par zinātni un augstajām tehnoloģijām, bez kurām vairs nav iedomājama ikdiena, bet arī dot iespēju iepazīties ar aitkopības nozari un aitām, kuru skaits pirmās neatkarīgās Latvijas Republikas laikā bija mērāms miljonos.”

 




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības