Andris Soms, Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāvis Publicēts: 2013-07-04 10:06:00 / Kultūra
Ziņot redakcijai
Pēc ilgāka laika zinātnes, mūzikas un mākslas projekts Dabas koncertzāle atkal atgriezīsies Ziemeļvidzemē, kur meklējami tā pirmsākumi.
Šogad biedrība „Dabas koncertzāle” un Dabas aizsardzības pārvalde piedāvā divus pasākumus – pirmais no tiem notiks 27. jūlijā netālu no mūsu valsts himnas radītāja Baumaņu Kārļa dzimtās puses – Viļķenes pagastā, arheoloģiskajā piemineklī Unguriņkalnā. Savukārt otrs pasākums notiks 3. augustā, Ikšķiles novada Ogres Zilajos kalnos.
Dabas koncertzāles tēma un galvenais varonis pilnībā tiks atklāts 17. jūlija preses konferencē, kas notiks Ogres Zilajos kalnos. Līdz 16. jūlijam aicinām iesūtīt vēstules ar minējumiem par to, kas būs šī gada galvenais varonis. Vēstules sūtiet uz e-pasta adresi natureconcerthall@gmail.com ar norādi "DK 2013 varonis". Pirmajam un tad katram astotajam pareizās atbildes iesūtītājam balvā dāvinās iepriekšējā gada dabas koncertzāles mūzikas kompaktdisku „Bombina bombina”.
Bet pašreiz nojausmai dažas uzvedinošas norādes. Par šī gada temata un galvenā varoņa krusttēvu un krustmāti var saukt Aivaru Bigaču un Valdu Gaili no Ogres novada pašvaldības. Ja šī gada temata raksturošanai jāizvēlas 3 krāsas, tad tās ir balta, zilganzaļa un brūna.
Tradicionāli Dabas koncertzāles pasākumu ievadīs zinātniskā daļa. Tajā no plkst.19:00 darbosies vairāk nekā 15 laboratorijas un darbnīcas. Vērojot, klausoties un līdzdarbojoties aptuveni divus desmitus tūkstošu gadu sena veidojuma dzīves stāstā, varēs tuvāk iepazīt 2013. gada tematu un galveno varoni. Šo stāstu zinātniskais saturs šogad ir Latvijas Valsts Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesora Vitālija Zelča un Dabas aizsardzības pārvaldes cilvēku pārraudzībā.
Ap plkst. 22:00 laboratorijās un darbnīcās izzināto varēs vēlreiz izjust gaismu, attēlu un skaņu priekšnesumā. Šai daļai vizuālo ietērpu – skatuvisko risinājumu, video projekcijas un izgaismojumu – jau ierasti veidos Roberts Rubīns, Viktors Keino un Oskars Timbars. Muzikālo priekšnesumu izspēlēs Ingus Ulmanis, Aigars Voitišķis, Kaspars Tobis, Andris Sējāns, Valdis un Rūta Muktupāveli un Anrijs Grinbergs.
Pasākums, kā allaž, ir bezmaksas un tas iespējams, pateicoties Latvijas vides aizsardzības fondam, A/S Latvijas Gāze, Dabas aizsardzības pārvaldei, Ogres, Ikšķiles, Limbažu un Viļķenes pašvaldībai.
Lai arī Dabas koncertzāles abi pasākumi notiks pašā vasaras pilnbriedā, vakari var būt pavēsi. Tāpēc omulībai pēc saules rieta lieti var noderēt piemērots apģērbs un pašu līdzi paņemtais cienasts, tēja, kafija vai kāds cits padzēriens. Pasākumu laikā nebūs ēdienu un dzērienu tirgošanas. Noderēs arī savi paklājamie vai sēžamie un kabatas lukturītis atpakaļ ceļa izgaismošanai. Joprojām nozīmīgi ir dažādi pretinsektu līdzekļi.
Aicinām rīkoties dabai draudzīgi, līdzpaņemto sviestmaižu papīrus un izdzerto sulu pakas vai pudeles pēc pasākuma pašiem nest līdzi.
Atgādinām, ka Dabas koncertzāle ir projekts, kas apvieno sevī zinātni, dramaturģiju, mūziku un mākslu, ar mērķi palielināt sabiedrības interesi par dabas aizsardzības jautājumiem un videi draudzīgu atpūtu dabā. Projekta idejas autori ir mūziķis Ingus Ulmanis, vides zinātņu maģistre Silvija Nora Kalniņš un ornitologs Otars Opermanis. Katru gadu Dabas koncertzāles bezmaksas pasākumi notiek citā vietā un «namatēva » un mūzikas iedvesmotāja godā ir savs varonis, kas ir kādas Latvijas augu, kukaiņu, putnu vai dzīvnieku sugas pārstāvis vai ģeoloģisks objekts.
Dabas koncertzāle aizsākās Ziemeļvidzemē, kur tā 2006. gadā sākās ar mazliet vairāk par 500 cilvēku "ģimenisku" sarīkojumu Valtenberģu muižas parkā Mazsalacā par godu kukainim – lapkoku praulgrauzim. Pēc tam katru gadu vasaras mēnešos tika rīkoti divi pasākumi dažādās Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta (ZBR) vietās Ramatā, Valkā, Salacgrīvā, Valmierā un Strenčos. 2009. gada varonis rakstu ķērpis izvilnāja Dabas koncertzāles organizatorus ārpus ZBR robežām un nu jau trīs gadus pasākumi notikuši arī cituviet – Daugmalē, Raunā, Aizkrauklē, Nīcā, Mērsragā un Demenē.
Vairāk par Dabas koncertzāli var uzzināt Dabas koncertzāles interneta vietnē http://www.dabaskoncerts.lv/ un Dabas aizsardzības pārvaldes interneta vietnes sadaļā "Aktualitātes" http://www.daba.gov.lv/public/ un "Vides izglītība" http://www.daba.gov.lv/public/ |