Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Dmitrijs Sokolovs
  Publicēts: 2013-01-18  07:43:00 / Pašvaldība
 
 Ziņot redakcijai  

Apkopojot informāciju par komunālo pakalpojumu parādiem uz 2013.gada 1.janvāri vairākos pagastos, kopējā aina atklāj dramatiskas parādu summas, taču pakalpojumu sniedzēji nesēž rokas klēpī salikuši - aktīvs darbs norit, lai atgūtu vismaz daļu iedzīvotāju iekrātos parādus.

Viena no dramatiskākajām situācijām izveidojusies Lauberē. Lai arī tas ir viens no mazākajiem pagastiem novadā, tieši tur ir vislielākais iedzīvotāju parāds - Ls 77 000. Labāka situācija ir Suntažos, kur komunālo pakalpojumu parāds ir vien Ls 17 000. Parādu atgūšanas process nav no vieglākajiem - rūpīgi jāizvērtē visi plusi un mīnusi, jo pastāv risks daudzus parādus neatgūt, bet, lai noalgotu juristus un nomaksātu dažādas valsts nodevas tiek tukšots tā jau plānais pagastu budžets.

Madlienā kopējais parāds par pašvaldības sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem 2013.gada 1.janvārī bija Ls 43 070, informēja Madlienas pagasta pārvaldes vadītājs Ojārs Atslēdziņš. Vaicājot, kā Madlienā cīnās ar parādiem, pagasta pārvaldes vadītājs sacīja, ka parādu atgūšanai tiek izmantoti dažādi līdzekļi.

"Sākotnēji parādnieki rakstveidā tiek informēti par izveidojušos parādu, un uzaicināti samaksāt parādu kādā noteiktā termiņā, atbilstoši katra konkrēta parādnieka iespējām. Ja parādnieks neuzsāk parāda atmaksu, viņš tiek brīdināts par normatīvajos aktos noteiktajiem parāda piedziņas piespiedu līdzekļiem, un vēlreiz uzaicināts uzsākt parāda atmaksu. Ja parāda atmaksa netiek uzsākta, tiek nosūtīts pieteikums tiesas zemesgrāmatu nodaļai parāda piedziņai brīdinājuma kārtībā, bet galējais solis ir parādu piedziņa tiesas ceļā," paskaidroja O.Atslēdziņš.

Ķeipenē komunālo pakalpojumu parāds uz šī gada 1.janvāri bijis Ls 40 740. Pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Sirsonis atklāja, ka teju katrā daudzdzīvokļu mājā ir vismaz viens ļaunprātīgais nemaksātājs. Parādu atgūšanas procesu sarežģītu padara arī vairākas nesakārtotas juridiskās saistības.

"Daudziem nemaksātājiem nav līdz galam nokārtotas īpašumtiesības, savukārt citi apzināti nav noslēguši komunālo pakalpojumu līgumus. Parādu atgūšanas procesu bremzē arī bankās ieķīlātie dzīvokļi. Arī Ķeipenē izmantojam iespēju parāda piedziņu nodot tiesu zemesgrāmatu nodaļai, taču jāatzīst, ka pret atsevišķiem iedzīvotājiem nekas cits neatliek, kā vērsties tiesā. Lai arī saprotu, ka daudziem nav darba, bet pagasta pārvalde arī nevar visu laiku subsidēt nemaksātājus. Aktīvākie maksātāji ir pensionāri, kuri katru mēnesi cenšas nomaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus," tā V.Sirsonis.

Lai arī Lauberes pagasts ir mazākais visā novadā, tieši tur izveidojusies visdramatiskākā situācija. Kopējais komunālo pakalpojumu parāds uz 1.janvāri sasniedzis jau Ls 77 000. Portāls Ogresfakti.lv jau vēstīja, ka pagastā turpinās darbs ar parādniekiem. Daži iedzīvotāji noslēguši vienošanos ar komunālo saimniecību par parādu apmaksu ilgākā laika posmā un savas saistības apzinīgi pilda. Uzsākti arī vairāki tiesvedības procesi.

"Sākotnēji vērsīsimies pret tiem, no kuriem ir reālāk atgūt parādus, jo Lauberes pagasta pārvaldē nav algota jurista, tāpēc šis pakalpojums ir jāpērk. Tas atkal prasa līdzekļus no budžeta," sacīja pārvaldes vadītājs Andris Misters.

Suntažu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Ronis informēja, ka komunālo parādu summa ir aptuveni Ls 17 000. Ir notikušas jau divas tiesas sēdes par izlikšanu no dzīvokļa. "Pēc tiesas viena sieviete beidzot atnāca, lai gan iepriekš vispār nebija nākusi un nereaģēja uz mūsu aicinājumiem segt komunālos pakalpojumus," sacīja A.Ronis.

Nereti parādnieku sacītais izrādās tikai tukši solījumi, tāpēc šai sievietei, kā skaidro A.Ronis, ir iedots 3 mēnešu pārbaudes laiks. "Tas arī pierādīs, vai konkrētā parādniece spēj pildīt solījumus un norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem," tā Suntažu pagasta pārvaldes vadītājs.

Komunālo pakalpojumu parāds tuvojas Ls 1 000 000 (miljonam) pašvaldības aģentūrā "Mālkalne", kas pakalpojumus sniedz arī Ogresgala pagastam. "Sākumā parādniekam tiek nosūtīts brīdinājums (vidēji gadā ap 800 brīdinājumus), uzaicinot samaksāt parādu brīdinājumā norādītajā termiņā. Ja parādnieks samaksā daļu parāda, ierodas Juridiskajā nodaļā, lūdz parāda atmaksas termiņa pagarinājumu, ar viņu tiek noslēgts saistību raksts. Ja parādnieks nereaģē uz brīdinājumu vai nepilda saistību rakstu, tiek uzsākta tiesvedība par parāda piedziņu (vidēji gadā tiek iesniegtas ap 240 prasības). Ja līdz sprieduma par parāda piedziņu stāšanās spēkā dienai parādnieks nav veicis pilnīgu vai daļēju parāda apmaksu, pēc tiesas nolēmuma stāšanās lieta tiek nosūtīta tiesu izpildītājam piedziņas veikšanai (vidēji gada laikā nosūtam ap 100 lietas tiesu izpildītājiem par parādu piedziņu). Savukārt, tiesu izpildītājs, veicot parāda piedziņu, var veikt ieturējumus no parādnieka ienākumiem un/vai pārdot izsolē parādniekam piederošu kustamu vai nekustamu mantu (nereti tas ir vienīgais ģimenes mājoklis), kā arī realizēt piedziņu no parādnieka kontiem kredītiestādēs," paskaidroja p/a "Mālkalne" sabiedrisko attiecību speciāliste Gundega Deģe. Savukārt SIA "Lielvārdes Remte", kas komunālos pakalpojumus sniedz Lielvārdes un Lēdmanes iedzīvotājiem parāds uz 1.janvāri sasniedzis Ls 615 000. Kā pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Edgars Mežvēvers, tad parādi tiek atgūti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. "Protams, nākam pretī klientiem. Ir mums bijuši gadījumi, kad parādnieks apņemas iekrāto parādu segt vienā vai divos maksājumos, tad atbrīvojam viņu no uzkrātās soda naudas. Viņam jāsamaksā tikai parāds par sniegtajiem pakalpojumiem," tā E.Mežvēvers.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

Elmārs 
2013-01-18  18:36:32
"Lauberes pagasta pārvaldē nav algota jurista, tāpēc šis pakalpojums ir jāpērk" Super!!! Domē sēž trīs degunurbinātāji ar jurista diplomu, saņem algu no taiskaitā lauberiešu nodokļiem, un lauberi tiesā nav, kas pārstāv. Bartkevič!, varbūt nekandidē uz domi vairāk, ja tādus nespējniekus vari savākt savā "komandā". Ir taču vēl nespējniekumājas, kur Tavas prasmes un talantus varēs izmantot pilnā apjomā.

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības